Trwa ładowanie...

Defibrylacja – czym jest, kiedy wykonać

spis treści

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Defibrylacja – czym jest?

Defibrylacja jest zabiegiem stosowanym w czasie reanimacji. Jest podstawową czynnością razem z wczesnymi zabiegami resuscytacyjnymi, które wchodzą w skład tak zwanego łańcucha przeżycia. Należą do nich masaż serca oraz oddechy ratownicze. Te podstawowe czynności w znaczący sposób podnoszą szanse przeżycie u osób u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Najprościej defibrylację można określić jako wygaszenie nieprawidłowej pracy serca przez zadziałanie prądu stałego przez powierzchnię klatki piersiowej. Źródłem energii jaką jest prąd stały jest defibrylator. Energia jaka jest generowana za pomocą defibrylatora wyrażana jest w dżulach [J] (jednostka energii oraz pracy w układzie Si). To podstawowa wiedza, którą powinien mieć każdy z nas.

Reanimacja dzieci i dorosłych
Reanimacja dzieci i dorosłych

Podstawowe czynności podczas pierwszej pomocy dzieci różnią się zasadniczo od reanimacji u dorosłych.

zobacz galerię

Dzięki przeprowadzeniu defibrylacji dochodzi do powrotu prawidłowej funkcji serca, ale oczywiście w dalszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych procedur leczniczych, które określą jaka była przyczyna doprowadzająca do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia.

Defibrylacja jest zabiegiem ratującym życie w związku z czym nie przygotowuje się wcześniej do tego zabiegu pacjenta w postaci na przykład znieczulenia. Defibrylację wykonuje się za pomocą specjalnego urządzenia – defibrylatora.

Defibrylacji można nauczyć się na kursie z pierwszej pomocy, który znacząco podnosi naszą wiedzę i umiejętności
Defibrylacji można nauczyć się na kursie z pierwszej pomocy, który znacząco podnosi naszą wiedzę i umiejętności (123RF)

AED (ang. automated external defibrillator) czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny. Urządzenia tego typu automatycznie dokonują analizy pracy serca i wydają odpowiednie komendy głosowe, które powinien wykonać operator urządzenia – są proste i zrozumiałe. Na szczęście urządzenia tego typu zaczynają pojawiać się w wielu miastach w Polsce w przestrzeni publicznej – są bardzo proste w obsłudze.

Brak defibrylatora stanowi poważny problem – każda minuta, kiedy nie jest podejmowana skuteczna reanimacja w znaczący sposób zmniejsza szanse na przeżycie każdego pacjenta.

Pomimo, że wielu jest producentów tego typu urządzeń to zasada ich działania jest jedna, a dzięki jasnym komendom głosowym jego użycie jest wyjątkowo proste i zrozumiałe. Defibrylatory można podzielić na jedno oraz dwufazowe. Pomimo, że wielu jest producentów tego typu urządzeń to zasada ich działania jest jedna, a dzięki jasnym komendom głosowym jego użycie jest wyjątkowo proste i zrozumiałe. Defibrylatory można podzielić na jedno oraz dwufazowe.

Resuscytacja z użyciem urządzenia AED
Resuscytacja z użyciem urządzenia AED

AED to rodzaj urządzenia, które ma zastosowanie podczas utraty przytomności poszkodowanego. Automatyczny

zobacz galerię

2. Defibrylacja – kiedy wykonać?

Nie każde zaburzenie rytmu serca jest wskazaniem do wykonania defibrylacji. Te, które są wskazaniem do jej wykonania to przede wszystkim migotanie komór i częstoskurcz komorowy bez tętna. W przypadku migotania komór praca serca jest nieskoordynowana i nieefektywna. Jest to sytuacja, która najczęściej prowadzi do wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Jeśli nie zostanie przerwana nieuchronnie prowadzi do śmierci. Można wyróżnić także rytmy pracy serca w przypadku których przeprowadzenie defibrylacji jest przeciwwskazane. Należą do nich asystolia i aktywność elektryczna bez tętna (PEA).

Wiele osób uważa, że defibrylacja jest zarezerowana tylko dla procedur przeprowadzanych w szpitalu – nic bardziej mylnego. Podstawowa znajomość zasad defibrylacji może w znaczący sposób zwiększyć szanse na przeżycie osoby u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza