Trwa ładowanie...

Debridat i Apra-swift wycofane. Popularne leki znikają z półek

GIF zdecydował o wycofaniu dwóch preparatów leczniczych. Z aptek znika Debridat i Apra-swift. Czym tłumaczy swoją decyzję?

1. 8 serii leku Debridat znika z aptek

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu produktu leczniczego Debridat (Trimebutinum), 7,87 mg/g, to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej.

 • numer serii: 3863, data ważności: 31.01.2022
 • numer serii: 3874, data ważności: 30.04.2022
 • numer serii: 3875, data ważności: 30.04.2022
 • numer serii: 3876, data ważności: 30.04.2022
 • numer serii: 3827, data ważności: 30.06.2021
 • numer serii: 3828, data ważności: 30.06.2021
 • numer serii: 3829, data ważności: 31.07.2021
 • numer serii: 3844, data ważności: 30.09.2021

Zobacz film: "Jak leki wpływają na nasze zęby?"

Podmiot odpowiedzialny: Pfizer Europe MA EEIG z siedzibą w Brukseli, Belgia.

Wycofany zostaje także produkt leczniczy Apra-swift (Apripiprazolum), 30mg, tabletki, 28 sztuk, numer serii: PK181057, data ważności: 04.2021.

2. Wycofany Debridat i Apra-swift

Wycofanie Debridatu ma charakter prewencyjny. Inspektor zdecydował się na taki krok w związku z ryzykiem obecności ciała obcego w produkcie. Decyzja podmiotu odpowiedzialnego podyktowana jest względami ostrożności.

Debridat jest produktem leczniczym stosowanym przy zaburzeniach funkcjonowania przewodu pokarmowego. Łagodzi problemy z jelitami i trawieniem.

Zobacz też: GIF wycofuje lek BDS N. Kolejne serie znikają z aptek

Wycofany został również produkt leczniczy Apra-swift. W tym przypadku decyzję podjęto ze względu na wykrycie wady dotyczącej druku opakowania. Na jednej ze ścianek opakowania zewnętrznego wskazano błędną dawkę - 15 mg. Powinno być 30 mg.

Apra-swift jest lekiem przeciwpsychotycznym. Stosowany jest do leczenia schizofrenii i epizodów maniakalnych o umiarkowanym nasileniu.

Podane decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Większość komunikatów dotyczy wycofań leków i środków farmaceutycznych. Zawsze informujemy na bieżąco o sytuacji, aby pacjenci mogli zrezygnować z korzystania z zakwestionowanych preparatów leczniczych.

W razie wątpliwości, z którą serią mamy do czynienia, można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zobacz też: Leki wycofane w lipcu. Decyzja GIF

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

GIF wycofuje dwa preparaty lecznicze
GIF wycofuje dwa preparaty lecznicze (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza