Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Dania rezygnuje ze szczepień preparatem Johnson & Johnson

Duńskie media poinformowały o planach rządu, który zamierza zrezygnować ze szczepień preparatem Johnson & Johnson. Wcześniej podjęto podobną decyzję, jeśli chodzi o szczepionkę AstraZeneca.

Zobacz film: "Prof. Anna Piekarska o mieszaniu szczepionek: to nie jest zasadne"

spis treści

1. Dania zrezygnuje ze szczepień preparatem Johnson & Johnson

Władze Danii wyraźnie stawiają na szczepionki mRNA. Najpierw zrezygnowali ze stosowania wektorowej szczepionki AstraZeneca, kolejny na liście ma być preparat koncernu Johnson & Johnson. Jak informują duńskie media, decyzja rządu ma być związana z doniesieniami o przypadkach zakrzepic, które mogą być jednym z bardzo rzadkich powikłań po szczepieniu preparatem Janssen.

Oficjalnego komunikatu ze strony rządu w tej sprawie jeszcze nie ma, ale jak informuje prasa, to kwestia najbliższych dni. Szczepionki Janssen mają zniknąć z narodowego programu szczepień, ale osoby, które będą chciały się zaszczepić tym preparatem poza centralnym programem, nadal będą miały taką możliwość.

Część duński ekspertów alarmuje, że rezygnacja z drugiej zatwierdzonej w Unii Europejskiej szczepionki, może spowodować duże opóźnienia w realizacji harmonogramu szczepień i spowodować, że szczepienia mogą się przeciągnąć aż do jesieni.

Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson & Johnson
Dania rezygnuje ze szczepienia preparatem Johnson & Johnson (Getty Images)

2. Zakrzepice skrajnie rzadkim powikłaniem po szczepieniu Johnson & Johnson

Nietypowa zakrzepica połączona z niskim poziomem płytek krwi jest powikłaniem, które może się pojawić po szczepieniu preparatem Johnson & Johnson. Do tej pory odnotowano kilkanaście takich przypadków w ciągu kilku dni do trzech tygodni po szczepieniu. Prawie wszystkie dotyczyły kobiet poniżej 55. roku życia. Eksperci podkreślają, że tak poważne niepożądane reakcje po szczepieniu tym preparatem są skrajnie rzadkie, dużo wyższe ryzyko zakrzepicy jest związane m.in. ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, jak również z samym zachorowaniem na COVID-19.

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak i Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) mówią jednoznacznie, że korzyści wynikające ze szczepieni, przewyższają ryzyko związane z wystąpieniem rzadkich powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza