Trwa ładowanie...

Lek. Bartosz Fiałek: Musimy wiedzieć, jakie osoby w pełni zaszczepione chorują ciężko. Dane MZ niekompletne?

- Musimy dowiedzieć się, jakie osoby wśród w pełni zaszczepionych chorują na tyle ciężko, że wymagają hospitalizacji lub umierają - mówi lek. Bartosz Fiałek. Według eksperta do tego potrzebne są szczegółowe dane, których w Ministerstwo Zdrowia nie publikuje, a co za tym idzie - nie mamy pełnego obrazu epidemii w Polsce.

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński wymienia powikłania po grypie"

spis treści

1. Dodatkowe dane w raportach Ministerstwa Zdrowia

Lek. Bartosz Fiałek zwraca uwagę na dane Ministerstwa Zdrowia. Według niego resort powinien publikować dodatkowe informacje dotyczące osób zaszczepionych (m.in. wiek, rodzaj szczepionki czy data ostatniej dawki), które są hospitalizowane z powodu COVID-19, abyśmy wiedzieli, jaki jest faktycznie stan epidemii w Polsce.

Dla pełnego obrazu sytuacji pandemicznej należałoby uzupełnić dane, ponieważ prezentowane informacje opierają się na tych samych wskaźnikach, co przed szczepieniami.

- Po wprowadzeniu szczepień, w kontekście oceny skuteczności określonych preparatów (które, w jakim czasie były podawane itp.), dodanie tych danych jest uzasadnione. Dzięki nim można zdecydować o podaniu np. trzeciej dawki, boostera, o większej ochronie w danej grupie wiekowej albo większej ochronie osób, które mają choroby towarzyszące – mówi Bartosz Fiałek. - Wydaje mi się, że nie tyle dane są niekompletne, ile mogłyby być po prostu rozszerzone, bo to ułatwiłoby interpretację obecnej sytuacji epidemicznej oraz podejmowanie decyzji w kontekście ochrony określonej grupy osób, w której byłoby to medycznie uzasadnione – tłumaczy.

2. Profil pacjenta zaszczepionego

Dane prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia skupiają się na liczbie nowych przypadków zakażenia, osób wymagających respiratoroterapii, wykonanych szczepień czy niepożądanych odczynów poszczepiennych. Rozszerzenie danych o dodatkowe informacje dotyczące hospitalizowanych mogłyby ułatwić lekarzom postępowanie w podobnych przypadkach. Jakie konkretne dane mogłoby zatem zaprezentować pełen obraz pandemii?

- To, że osoby niezaszczepione chorują i chorują ciężko, to my już wiemy. Natomiast musimy dowiedzieć się, jakie osoby wśród w pełni zaszczepionych chorują na tyle ciężko, że wymagają hospitalizacji lub umierają. To jest w tej chwili najistotniejsze: kto jest najbardziej narażony na ciężki przebieg COVID-19, pomimo uzyskania statusu osoby w pełni zaszczepionej – tłumaczy Bartosz Fiałek.

Ekspert dodaje, że dysponując szczegółowymi danymi, stanie się jasne, jakie czynności podejmować wobec pacjentów zaszczepionych. Czy konieczne będzie dodatkowe szczepienie trzecią dawką, czy należy w dalszym ciągu, mimo zaszczepienia, restrykcyjnie stosować się do zasad sanitarno - epidemiologicznych. Znajomość statystyk odpowie na pytanie, które grupy są najbardziej narażone i które powinniśmy najbardziej chronić.

- Poszczepienna odpowiedź odpornościowa, szczególnie ramię humoralne, czyli zależne od przeciwciał, słabnie z czasem. Dlatego ważne jest, żebyśmy wiedzieli, kiedy osoba hospitalizowana osoba z COVID-19 została zaszczepiona. Jeśli minęły dwa miesiące i trafiła do szpitala, to trzeba poszukiwać informacji, dlaczego tak się stało. Czy przyczyną był starszy wiek, czy może choroby towarzyszące – mówi. - Te osoby najbardziej nas interesują. Z jednej strony obciążają i tak już niewydolny system opieki zdrowotnej, a z drugiej strony, jeśli mamy narzędzie, które może ich uchronić od ciężkiego przebiegu COVID-19, to warto wiedzieć, w jakiej grupie je ponownie zastosować – wyjaśnia ekspert.

3. Predyspozycje do zakażenia

Amerykańska CDC opublikowało badania dotyczące statystyk hospitalizacji osób zaszczepionych na COVID-19 i tych, które nie poddały się szczepieniu. Według raportu niezaszczepieni są 29 razy bardziej narażeni na hospitalizację w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 niż osoby w pełni zaszczepione. Czy wiadomo, jak sytuacja wygląda w Polsce? Ile osób zaszczepionych zachorowało na COVID-19?

- Nie wiemy. W Polsce nie ma takich danych. Ponadto nie dysponujemy informacjami, czy leczona w szpitalu osoba z COVID-19, która została zaszczepiona, była w wieku 100 czy 40 lat, czy miała choroby towarzyszące, a jeśli tak, to jakie – mówi Bartosz Fiałek.

Ekspert wskazuje na jeszcze jedną ważną rzecz: każdy preparat pomimo wielu podobieństw (nawet jeśli opierają się na tej samej technologii) jest inny. Dlatego tak ważne jest, by ustalić, czy pacjenci zaszczepieni daną szczepionką nie są bardziej narażeni na zachorowanie.

- Może się okazać, że najwięcej pacjentów, którzy ponownie się zakażają to osoby, które zostały zaszczepione np. szczepionką Johnson & Johnson albo Pfizer/BioNTech. To da obraz, kto - z w pełni zaszczepionych - tak naprawdę trafia do szpitala. Jeśli np. są to osoby zaszczepione preparatem Johnson & Johnson, to może warto by było je doszczepiać preparatem mRNA. Właśnie w tym celu te dane powinny być zbierane – tłumaczy.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę 19 września resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 540 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Tak złych statystyk niedzielnych nie było od dawna.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: lubelskim (101), mazowieckim (83), dolnośląskim (39), podkarpackim (38) i wielkopolskim (35).

Z powodu COVID-19 nie zmarł nikt, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła jedna osoba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza