Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czyścił uszy patyczkami. Dostał zapalenia mózgu

Lekarze od dawna mówią o tym, że patyczki nie są dobrym sposobem czyszczenia uszu. Niewiele osób ma świadomość, jak poważnymi powikłaniami to grozi. 31-letni Brytyjczyk niemal stracił życie, gdy w uchu został kawałek waty z patyczka.

Zobacz film: "7 nawyków, które niszczą mózg"

spis treści

1. Zapalenie mózgu po czyszczeniu uszu patyczkami

Mężczyzna miał w zwyczaju czyścić uszy patyczkami. Wiele osób właśnie w tej sposób pielęgnuje tę część ciała, mimo ostrzeżeń lekarzy, że nie jest to najlepsza metoda.

Tym razem skutki tej metody higieny uszu mogły być tragiczne. U mężczyzny rozpoznano ostry stan zapalny ependymy.

Ependyma, czyli tzw. wyściółka, to komórki, które wyściełają jamy ośrodkowego układu nerwowego, a więc komór i wodociągu mózgu. Znajdują się również w środkowym kanale rdzenia kręgowego.

U pacjenta doszło do utknięcia skrawka waty w kanale słuchowym. Skutkiem było rozwinięcie się ostrej infekcji bakteryjnej.

2. Zapalenie mózgu spowodowane infekcją ucha

Wata pozostawała w uchu przez kilka lat. Chory wielokrotnie skarżył się na bóle ucha i silne bóle i zawroty głowy, po których doświadczał niekiedy wymiotów.

Jednak laryngolog nie wykrył w porę ciała obcego w uchu. U chorego krótko przed hospitalizacją dochodziło też do zaburzeń pamięci.

W końcu doszło do ataku padaczkowego i utraty przytomności. To zmotywowało lekarzy do podjęcia szerszej diagnostyki. W szpitalu wykryto obrośniętą woskowiną watę w uchu.

To ona odpowiadała za powstały stan zapalny, który z kanału słuchowego przeszedł do kości podstawy czaszki i wyściółki mózgu.

Operacyjnie usunięto watę z przewodu słuchowego. Następnie pacjent przez kilka tygodni był poddawany antybiotykoterapii.

Stan zdrowia chorego udało się unormować. Mężczyzna opuścił już szpital.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza