Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czynniki ryzyka ostrej białaczki szpikowej

Ostra białaczka szpikowa (AML - acute myelogenous leukemia) to nowotwór złośliwy wywodzący się z układu białych krwinek. Choroba najczęściej występuje u osób dorosłych, a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Ostra białaczka szpikowa jest najczęstszą ostrą białaczką występującą u dorosłych, a średni wiek w chwili rozpoznania wynosi 65 lat. Według statystyk rocznie w wieku 30-35 średnio zachoruje 1 osoba na 100000, a po 65 roku życia wskaźnik wzrasta do 10/100000.

Zobacz film: "Guzy miednicy mniejszej"

spis treści

1. Przyczyny ostrej białaczki szpikowej

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

Dotychczas nie udało się ustalić przyczyny powstawania choroby. Na rozpoznanie białaczki szpikowej mają jednak wpływ niektóre poznane czynniki:

  • narażenie na promieniowanie jonizujące (na przykład osoby które przeżyły wybuch bomby atomowej w Japonii);
  • narażenie zawodowe na benzen;
  • stosowanie niektórych chemioterapii – czyli stosowanie w przeszłości leczenia nowotworu przy użyciu leków alkilujących i inhibitorów topoizomerazy zwiększa ryzyko rozwoju AML (w chemioterapii nowotworów takich jak rak piersi, rak jajnika lub chłoniakach).

Istnieje również grupa przypuszczalnych czynników ryzyka, należą do nich czynniki środowiskowe – narażenie na rozpuszczalniki organiczne, pochodne ropy naftowej, radon, herbicydy, pestycydy, palenie tytoniu. Choroba częściej rozwija się w niektórych u chorych na zespół Downa, Klinefeltera, Fanconiego, Schwachmana i Diamonda.

2. Choroby krwi

OBSz w wielu przypadkach powstaje też na bazie innej choroby krwi z której ewoluuje, np.:

3. Ostra białaczka szpikowa

Aby doszło do rozwoju białaczki konieczna jest zmiana w genach (tzw. mutacja). Wykazano, że do powstania białaczki ostrej niezbędne jest równoczesne wystąpienie kilku zmian genetycznych. W zmianie genów uczestniczyć mogą czynniki wewnętrzne (na przykład osobnicze osłabienie mechanizmów kontroli) oraz czynniki zewnętrzne należą tutaj na przykład promieniowanie jonizujące, zakażenia (szczególnie wirusowe), środki chemiczne.

Ze względu na znane czynniki ryzyka oraz choroby krwi w których częściej dochodzi do powstania tego nowotworu, ważna jest obserwacja osób szczególnie narażonych na wystąpienie białaczki szpikowej, tym bardziej że większość z tych czynników należy do czynników tak zwanych niemodyfikowalnych, czyli takich na które nie potrafimy wpłynąć.

Nie zaleca się wykonywania rutynowych badań przesiewowych pod kątem AML, za to należy zgłosić się do lekarza w razie niepokojących objawów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr hab. n. med. Grzegorz Basak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza