Trwa ładowanie...

Czynnik, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Dotyczy tylko kobiet

Bezdech senny może być wczesnym sygnałem ostrzegawczym, który świadczy o zmianach nowotworowych. Według naukowców kobiety cierpiące na ten rodzaj zaburzenia snu częściej diagnozowane są pod kątem nowotworów.

spis treści

1. Czynnik zwiększający ryzyko zachorowania na raka

Naukowcy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach przeanalizowali ponad 19 000 osób pod kątem wieku, BMI, palenia papierosów i spożywania alkoholu. To czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory.

Zobacz film: "Krótka drzemka obniża ciśnienie"

Następnie naukowcy rejestrowali, jak często badani doświadczają częściowego lub całościowego bezdechu sennego i ile razy ich poziom tleny we krwi spada poniżej 90 proc.

Okazało się, że nowotwory częściej diagnozowane są u kobiet, które cierpią na bezdech senny i mają przez to obniżony poziom tlenu we krwi. W przypadku mężczyzn nie zaobserwowano tej zależności.

Jak mówi doktor Anthanasia Pataka, bezdech senny może być sygnałem ostrzegawczym przed nowotworami u kobiet. Potrzeba jednak dalszych badań, by go ostatecznie potwierdzić.

2. Czy jest bezdech senny?

Bezdech senny to dość powszechne zaburzenie oddychania, które częściej jest obserwowane u mężczyzn niż u kobiet. Bezdech senny pojawia się, gdy ściany gardła rozluźniają się podczas snu.

Do objawów bezdechu sennego należą głośne chrapanie, świszczący oddech, sapanie i wrażenie duszenia się, które prowadzi do wybudzenia. Osoba cierpiąca na bezdech senny zwykle nie pamięta nocnych epizodów braku tlenu.

Bezdech senny jest groźny dla naszego zdrowia. Nieleczony może przyczyniać się do powstania nadciśnienia, chorób serca, depresji i cukrzycy typu 2. naukowcy coraz częściej znajdują też powiązanie między bezdechem sennym a wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwór.

Jeśli ktoś w twoim otoczeniu (lub ty sam) ma problem z chrapaniem i duszeniem się w nocy, konieczna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza