Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

USG tkanek miękkich – jak się przygotować, jakie są wskazania?

USG tkanek miękkich, do których zalicza się tkankę łączną, mięśniową, nabłonkową i nerwową, jest bezpiecznym, prostym i dokładnym badaniem diagnostycznym. Pozwala na ocenę wielkości i struktury badanych tkanek oraz stwierdzenie nieprawidłowości. Co można zobaczyć dzięki USG tkanek miękkich? Jakie są wskazania do badania?

Zobacz film: "Badanie USG 3D i 4D"

spis treści

1. Co to jest USG tkanek miękkich?

USG tkanek miękkich to proste, bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które wykorzystuje metodę obrazowania przy użyciu fal ultradźwiękowych. Technika opiera się na zjawisku odbicia wiązki ultradźwięków od struktur narządów, w przypadku tego typu badania przede wszystkim mięśni, więzadeł, ścięgien wraz z ich przyczepami do kości, powięzi i kaletek maziowych, jak również węzłów chłonnych oraz głębszych warstw skóry.

Ultrasonografia wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych o określonej częstotliwości, które są emitowane przez specjalną głowicę. Wnikają do organizmu i odbijają się od napotkanych tkanek oraz narządów. Echo odbicia wraca do głowicy, po czym jest przekształcane przez oprogramowanie. W efekcie obraz jest widoczny na monitorze.

Badanie USG jest bardzo użyteczne. Ułatwia postawienie diagnozy, a dzięki temu planowanie leczenia. Ponieważ nie tylko określa wygląd i charakter, ale i położenie zmiany, umożliwia odpowiednie przygotowanie się do zabiegu tak chirurgicznego, jak i biopsji celowanej.

Wykorzystuje się je również do monitorowania leczenia i oceny jego skuteczności, ale i obserwacji procesów gojenia bądź rozwoju choroby, a także do i podjętego leczenia.

2. Co bada USG tkanek miękkich?

USG tkanek miękkich to jedno z najbezpieczniejszych i najbardziej precyzyjnych badań, które pozwalają na zobrazowanie skóry oraz tkanek podskórnych. Dzięki niemu można określić położenie, rozmiar czy kształt badanych struktur, ale i zobrazować nieprawidłowości w postaci torbieli, zgrubień, guzów (łagodne i złośliwe, tym na przykład włókniaki, mięsaki, tłuszczaki), krwiaków, wysięków, zwapnień czy ropni, wyczuwalnych zapalnych nacieków, uszkodzeń mięśni i ścięgien, przepuklin, przemieszczenia tkanek, obecności ciał obcych, a także zmian zwyrodnieniowych oraz tych, które wskazują na choroby tkanek miękkich.

Co więcej, ponieważ widok z wnętrza ciała jest odwzorowywany na ekranie w czasie rzeczywistym, podczas USG tkanek miękkich lekarz może badany element uciskać czy przesuwać, obserwując elastyczność zmian, napinanie się i rotację mechanizmu mięśniowo-ścięgnistego ślizg tkanek, bądź przeskakiwanie ścięgien lub struktur uwięzionych. To tak zwane badanie dynamiczne.

3. Jak przebiega badanie?

Ultrasonografia tkanek miękkich nie wymaga ze strony pacjenta żadnego przygotowania. Nie trzeba zgłaszać się na czczo, może być ono wykonywane o dowolnej porze dnia.

Przed wykonaniem badania lekarz zbiera krótki wywiad, przegląda wyniki poprzednich badań. W zależności od badanego obszaru ciała, prosi pacjenta o przyjęcie pozycji leżącej, siedzącej lub stojącej.

Jak przebiega badanie USG tkanek miękkich? Lekarz nanosi na skórę specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu (żel ma zmniejszyć tarcie poprawić przewodnictwo fal ultradźwiękowych). Obrazy poszczególnych tkanek wyświetlane są na ekranie aparatu USG w czasie rzeczywistym. O tym, co widać na ekranie ultrasonografu, lekarz z reguły informuje na bieżąco w trakcie USG.

Badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Na koniec pacjent otrzymuje zdjęcia ultrasonograficzne wraz z opisem.

4. Wskazania do USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich zalecane jest w wielu sytuacjach. Wskazaniem są:

A przeciwwskazania? Jedynym jest obecność na skórze świeżych ran, oparzeń czy odmrożeń. Po ich zagojeniu badanie może być przeprowadzone.

5. USG tkanek miękkich – cena

Cena badania USG tkanek miękkich, wykonanego prywatnie, zaczyna się od 100 do 200 zł. USG, ponieważ jest procedurą bezpieczną, realizowana we własnym zakresie, bez refundacji NFZ, nie wymaga skierowania. USG to badanie nieinwazyjne i bezpieczne. Można je bez obaw wykonywać u dzieci, kobiet w ciąży czy seniorów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza