Trwa ładowanie...

Czym jest impotencja psychogenna?

Przyczyną zaburzeń erekcji mogą być choroby ogólnoustrojowe, choroby narządów płciowych i urazy. Ogromny wpływ na sprawność seksualną ma też styl życia. Ale niepowodzenia w sypialni często wiążą się również z zaburzeniami psychicznymi.

Impotencja psychogenna może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi
Impotencja psychogenna może mieć związek z zaburzeniami psychicznymi

Źródeł impotencji psychogennej należy szukać w męskiej psychice. Problemy często mają charakter przejściowy, ale mogą powracać. Zdarza się też, że są objawem poważnych zaburzeń, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

1. Jak diagnozuje się impotencję psychogenną?

W przypadku zaburzeń erekcji, które swoje źródło mają w psychice, mężczyzna doświadcza spontanicznych wzwodów o poranku i w nocy. Problem pojawia się w kontakcie z partnerką, gdy osiągnięcie i utrzymanie wzwodu staje się trudne lub wręcz niemożliwe. Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyn impotencji psychogennej jest wiele. Jedną z nich jest depresja, która wymaga właściwego leczenia pod kierunkiem specjalisty. Ale jest całe mnóstwo czynników, które również mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji. W przypadku młodych mężczyzn problemy mogą wynikać z kompleksów lub obaw związanych z seksualnością. Nie bez znaczenia jest niska samoocena, sposób wychowania i uwarunkowania religijne.

Na zaburzenia erekcji ogromny wpływ ma również relacja między parterami. Problemy mogą mieć związek z konfliktem i zanikiem atrakcyjności. Nie bez znaczenia są też błędy popełniane w sztuce miłosnej oraz nieprawdziwe przekonania dotyczące seksualności mężczyzn. W społeczeństwie nadal funkcjonuje wiele mitów, np. "prawdziwy mężczyzna zawsze jest gotowy na seks".

Szacuje się, że liczba osób z zaburzeniami erekcji będzie z roku na rok coraz wyższa. Ma to związek nie tylko z coraz większą liczbą pacjentów, u których diagnozuje się choroby cywilizacyjne, np. cukrzycę i miażdżycę, których objawem mogą być problemy ze wzwodem, ale też współczesnym tempem życia.

Młodzi ludzie żyją w stresie związanym z pracą i życiem prywatnym. Są poddawani nieustannej presji i mają mało czasu na odpoczynek. To generuje chroniczny stres i zmęczenie.

2. Jak leczy się impotencję psychogenną?

Jeśli zaburzenia erekcji nie będą jedynie jednorazowym epizodem, trzeba poszukać źródła problemu. Najlepiej w tym celu udać się do lekarza ogólnego, który zleci wykonanie podstawowych badań.

Gdy wykluczone zostaną choroby ogólnoustrojowe, bo to one są najczęstszą przyczyną zaburzeń wzwodu, warto rozważyć wizytę u psychologa (do specjalisty wymagane jest skierowanie). Pomoże on w sytuacji, gdy niemoc w sypialni ma charakter emocjonalny, społeczny lub osobowościowy. Niekiedy konsultacje powinny odbywać się z partnerką, np. wówczas, gdy istnieje konieczność naprawy relacji.

Zaburzenia erekcji można również leczyć farmakologicznie. Środki na potencję dostępne są dzisiaj na wyciągnięcie ręki, ale nie zawsze jest to rozwiązanie bezpieczne. Najlepiej o terapii porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętajmy też, by tabletki zawsze kupować w aptece. Mamy wówczas pewność, że pochodzą z legalnego źródła.

Lepiej sięgać po lek, nie zaś suplement diety. Zwróćmy uwagę na substancję czynną. Dużą skutecznością wyróżnia się syldenafil, który obecny jest m.in. w leku MaxOn Active. Wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Działa w ciągu 25 minut od zażycia tabletki. Jest dostępny bez recepty.

Zaburzenia erekcji stanowią jeden z najczęściej występujących problemów seksualnych. W Polsce dotyczą 1,7 mln mężczyzn. Odnalezienie ich przyczyny w wielu przypadkach pozwala na powrót do pełnej sprawności seksualnej.

Partnerem artykułu jest MaxOn Active

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Małgorzata Oktawiec
impotencja psychogenna
impotencja psychogenna (istock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza