Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czy wielkość hipokampa ma znaczenie?

Brak kurczenia się mózgu w regionie odpowiedzialnym za pamięć, może wskazywać, że u osób z problemami dotyczącymi pamięci i myślenia może rozwinąć się otępienie z ciałkami Lewy’ego - a nie jak choroby Alzheimera, jak do tej pory sądzono.

Najnowsze wyniki badań zostały opublikowane w wydaniu online magazynu „Neurology”, czasopiśmie medycznym Amerykańskiej Akademii Neurologii. Zmniejszenie wielkości mózgu w regionie odpowiedzialnym za pamięć - hipokampie - jest wczesnym objawem choroby Alzheimera.

Jako, że otępienie z ciałkami Lewy’ego ma wiele wspólnego z chorobą Alzheimera i Parkinsona, mogą wystąpić pewne trudności z właściwą identyfikacją choroby. Problemy, które mogą dotknąć chorych obejmują między innymi ****zaburzenia ruchowe, zaburzenia snu, a nawet halucynacje.

Demencja to coraz większy problem u starszych osób
Demencja to coraz większy problem u starszych osób (123RF)

„Ważne, aby właściwie zidentyfikowane osoby cierpiące na otępienie z ciałkami Lewy’ego mogły otrzymać możliwie jak najwcześniej  właściwe leczenie” - mówi autor badania, Kejal Kantarci z Mayo Clinic w Rochester, Minnesota, członek Amerykańskiej Akademii Neurologii.

Jak dodaje, „wczesna diagnoza pomaga również lekarzom w stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii. Blisko 50 procent osób cierpiących na otępienie z ciałkami Lewy’ego może rozwinąć ****poważne efekty uboczne podczas stosowania leków przeciwpsychotycznych”.

W badaniu wzięło udział 160 osób z zaburzeniami myślenia i pamięci nazywanymi  łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, MCI (ang. mild cognitive impairment), u których wykonano rezonans magnetyczny mózgu (MRI) w celu pomiaru wielkości hipokampa. W czasie eksperymentu, 61 osób (38 procent) rozwinęło chorobę Alzheimera, a kolejne 20 (13 proc.) rozwinęło prawdopodobnie otępienie z ciałkami Lewy’ego.

Wczesne objawy choroby Alzheimera
Wczesne objawy choroby Alzheimera [7 zdjęć]

Badania kliniczne potwierdzają, że osoby, u których szwankuje pamięć, są podatne na rozwój choroby Alzheimera.

zobacz galerię

Dlaczego prawdopodobnie? Odpowiedź jest prosta - ostateczna diagnoza może być ustalona na podstawie badania histopatologicznego. U osób bez zmniejszenia wielkości w obrębie hipokampa wykazano  5,8 większe ryzyko rozwoju otępienia z ciałkami Lewy’ego w porównaniu do tych ze zmniejszeniem. Silna zależność występowała w momencie, kiedy naukowcy przyjrzeli się osobom, u których problemy z myśleniem nie obejmowały problemów z pamięcią.

Ten rodzaj otępienia nie zawsze wpływa na pamięć czy też umiejętność myślenia. Rodzaj myślenia przy którym występują problemy obejmuje najczęściej zaburzenia uwagi, umiejętność rozwiązywania problemów oraz zdolność do interpretacji informacji wizualnych.

Jak zauważa Kantarci, rozróżnienie choroby Alzheimera i otępienia z ciałkami Lewy’ego nie zawsze jest proste, bowiem niektórzy chorzy mają objawy obydwu chorób, które wzajemnie się nakładają. Wyniki założeń powinne być potwierdzone badaniami histopatologicznymi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza