Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Czy w ciąży można wieszać pranie i oddawać je do pralni chemicznej?

Kobiety w ciąży nie powinny się przemęczać i narażać na urazy. Dlatego panie, które zastanawiają się, czy wieszanie firanek w ciąży to dobry pomysł, powinny wziąć pod uwagę dobro dziecka. W okresie ciąży to zajęcie lepiej zrzucić na partnera lub kogoś innego z rodziny. Kolejną dyskusyjną kwestią jest korzystanie z pralni chemicznej. Chemikalia w ciąży mogą poważnie uszkodzić płód. Dziecko narażone jest na pojawienie się wad rozwojowych. Jednak pralnie chemiczne używają niewielkiej ilości detergentów i nie powinny szkodzić ani matce, ani dziecku.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

1. Czy w ciąży można wieszać pranie?

Wywieszanie prania
Wywieszanie prania

Wieszanie prania w trakcie ciąży nie jest szczególnie męczącym zajęciem, jednak gdy chodzi o firanki...

zobacz galerię

Jeśli ciężarna czuje się dobrze, a jej ciąża przebiega prawidłowo, zasadniczo nie ma przeciwwskazań, aby prowadziła normalne życie. Ruch i ćwiczenia w ciążysą nawet wskazane. Wieszanie prania nie jest szczególnie męczącym zajęciem, jednak gdy chodzi o firanki i zasłony, sprawa nieco się komplikuje. Wchodzenie na drabinę, wyciąganie wysoko rąk i dźwiganie ciężkich materiałów zdecydowanie nie są czynnościami zalecanymi kobietom w ciąży. Nawet jeśli czują się na siłach, aby samodzielnie zawieszać firany, powinny pamiętać o tym, że długotrwały wysiłek nie służy zdrowiu ciężarnej i jej dziecka. Dlatego też do tego zadania warto zaangażować partnera lub kogoś z rodziny.2. Czy w ciąży można oddawać pranie do pralni chemicznej?

Wszelki kontakt kobiety w ciąży z chemikaliami wzbudza duże obawy. Podobnie jest w przypadku noszenia ubrań odebranych z pralni chemicznej. Pranie chemiczne ubrań nie stanowi jednak zagrożenia dla kobiet w ciąży, ponieważ ilość chemikaliów znajdujących się na ubraniach podczas ich odbioru jest znikoma.

 Przed nałożeniem ubrań pranych chemicznie należy je jednak przewietrzyć, gdyż ciężarne są bardziej wyczulone na zapachy. Ponadto, używając środków do prania chemicznego w domu, na przykład do usunięcia plam, konieczne jest nałożenie rękawic i bluzki z długimi rękawami. Pomieszczenie powinno być dobrze przewietrzone.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza