Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można palić papierosy lub stosować kremy z retinolem?

Palenie papierosów w ciąży jest bezwzględnie zakazane. Nikotyna wywołuje poważne zaburzenia rozwoju dzieci. Kobiety ciężarne powinny prowadzić zdrowy tryb życia. Dlatego, gdy kobieta paląca papierosy dowie się, że zaszła w ciążę, powinna dla dobra rozwijającego się dziecka rzucić nałóg. Być może będzie to pierwszy krok do zupełnego pozbycia się uzależnienia. Żeby zadbać o bezpieczeństwo malucha, przyszła mama powinna bliżej przyjrzeć się również swoim dotychczasowym kosmetykom. Okazuje się, że kremy z retinolem mogą wywołać zmiany rozwojowe dziecka.

1. Czy w ciąży można palić papierosy?

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci. Statystyki wykazują, że ryzyko jest czterokrotnie większe u niemowląt, których matki wypalały 1-9 papierosów dziennie i aż osiem razy większe przy paleniu ponad 20 papierosów każdego dnia.

Palenie tytoniu w ciąży
Palenie tytoniu w ciąży

Palenie papierosów w okresie ciąży dramatycznie zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej u dzieci.

zobacz galerię

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Pozostałe potencjalne zagrożenia dla przebiegu ciąży powstałe w wyniku palenia to: ciąża pozamaciczna, poronienie, przedwczesny poród, oderwanie się łożyska oraz krwawienie z pochwy.

 Niektóre badania wykazują, że palenie w ciąży może zaszkodzić rozwojowi umysłowemu i wpłynąć na zachowanie dziecka, prowadząc do nadpobudliwości i trudności z koncentracją. Poza tym pewne wady wrodzone, na przykład rozszczep wargi i podniebienia, są częstsze u dzieci palących matek.Im późniejszy etap ciąży, tym większe ryzyko komplikacji. Jeśli kobieta rzuci palenie w ciągu pierwszej połowy ciąży, jej dziecko najprawdopodobniej będzie miało właściwą wagę. Jeżeli jednak będzie paliła aż do rozwiązania, noworodek będzie miał duże szanse na niedowagę.Lekarze stanowczo odradzają palenie papierosów w ciąży. Im wcześniej uda im się rzucić palenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo skutków ubocznych u dziecka. Zdrowy tryb życia to podstawa, o którą powinna zadbać każda przyszła matka. Dla kobiet palących ciąża może być najlepszym powodem do rzucenia tego zgubnego nałogu.

2. Czy w ciąży można stosować kremy z retinolem?


Kobiety w ciąży powinny uważać na kosmetyki, których używają do pielęgnacji ciała. Mimo że dbanie o urodę jest ważne, ciężarne powinny przede wszystkim troszczyć się o dobro dziecka. Przyszłe mamy powinny dowiedzieć się, które kosmetyki nie są dla nich odpowiednie i mogą zaszkodzić dziecku. Zmiany, jakie mogą nastąpić po użyciu niektórych kosmetyków, są nieodwracalne, toteż ostrożność ze strony ciężarnych jest jak najbardziej wskazana. Rezygnacja z jakiegoś środka na czas ciąży nie jest zbyt wysoką ceną za zdrowie dziecka.W czasie ciąży niewskazane jest stosowanie kremów z retinolem. Wiadomo bowiem, że nadmiar witaminy A może powodować wady wrodzone u dzieci, a wchłanialność kremów z retinolem na większych powierzchniach ciała może być spora. Retinol znajduje się zwykle w środkach zapobiegających starzeniu się skóry, dlatego przyszła mama powinna sprawdzić skład kremów, których używa. Jeśli nie jest pewna, czy składnikiem jest retinol, powinna skonsultować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Czy w ciąży można palić papierosy lub stosować kremy z retinolem?
Czy w ciąży można palić papierosy lub stosować kremy z retinolem? (Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza