Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć?

Odchudzanie w ciąży jest kategorycznie zabronione. Próba pozbycia się kilku kilogramów sprawia, że traci się wiele cennych witamin i mikroelementów. Taki spadek składników odżywczych powoduje nieprawidłowy rozwój dziecka. Inaczej rzecz wygląda z ćwiczeniami w ciąży. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto upewnić się u lekarza, że nie ma ku temu przeciwwskazań.

1. Czy w ciąży można się odchudzać?

Czy odchudzać się w trakcie ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Warto wiedzieć, że przejście na dietę w trakcie ciąży grozi znacznym niedoborem składników odżywczych. Mimo to wiele kobiet w ciąży rozważa odchudzanie. Lekarze są zgodni, że w ciąży nie należy gwałtownie zmieniać nawyków żywieniowych. Warto natomiast urozmaicić dietę, aby była bogata we wszystkie składniki odżywcze.Aktywność fizyczna w ciąży
Aktywność fizyczna w ciąży

Ćwiczenia w ciąży są wskazane. Dbanie o swoją kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety i

zobacz galerię

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W czasie ciąży zmieniają się procesy wewnętrzne, poziom cukru między posiłkami drastycznie spada, stąd uczucie głodu u wielu kobiet i chęć podjadania między posiłkami. Odchudzanie w ciąży jest więc nie tylko niebezpieczne, ale też niemożliwe. Przyszła mama nie powinna zapominać, że odpowiada za jeszcze jedną małą istotkę.Istnieje także ryzyko, że dziecko nie będzie prawidłowo się rozwijać, toteż zamiast myśleć o dietach, przyszła matka powinna potraktować te 9 miesięcy jako czas zdrowego odżywiania. To pomoże zgubić nadwagę po porodzie. 

Należy pamiętać, że wzrost wagi jest nieunikniony.

2. Czy w ciąży można ćwiczyć?

Ruch to zdrowie, także w ciąży. Wysiłek fizyczny zwiększa zdolność ciała do przetwarzania tlenu, poprawia krążenie, zwiększa masę oraz siłę mięśni i pomaga budować wytrzymałość. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza zmęczenie i wpływa korzystnie na zdrowy sen. Regularne ćwiczenia ułatwiają także radzenie sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ciąża.Aktywność fizyczna w ciąży jest ze wszech miar wskazana. Dbanie o swoją kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety i dziecka. Nie zawsze jednak ćwiczenia fizyczne są zalecane. Niektóre kobiety w ciąży nie powinny obciążać swojego organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, kobieta powinna skontaktować się z lekarzem, który realnie oceni stan zdrowia przyszłej mamy.Kobiety, które chorują na cukrzycę, choroby serca, astmę, mają plamienie (inne niż implantacyjne) lub krwawienie, niewydolność szyjki macicy, niskie łożysko lub są w grupie ryzyka poronienia, nie powinny ćwiczyć. Nawet w pełni zdrowe ciężarne koniecznie powinny zaprzestać wykonywania ćwiczeń, gdy pojawią się u nich wszelkie niepokojące dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza