Trwa ładowanie...

Czy telefony komórkowe powodują raka mózgu? Naukowcy ujawniają

Korzystanie z telefonów komórkowych budzi kontrowersje. Wiele osób obawia się chorób i zaburzeń, jakie mogą być przez nie powodowane. Naukowcy ujawniają, czy naprawdę użytkownikom komórek grozi rak mózgu.

Zobacz film: "Były Króliczek Playboya walczy z rakiem mózgu"

1. Rak mózgu - związki z telefonami komórkowymi

Osoby, które obawiają się korzystania z telefonów komórkowych z powodu zagrożenia rakiem mózgu, mogą odetchnąć z ulgą.

Naukowcy ustalili, że nie ma udowodnionych związków tej choroby z używaniem komórek.

W programie BBC Health "Truth or Scare" przedstawiono informacje mówiące o tym, że promieniowanie z telefonów ma moc zbyt niską, aby była szkodliwa. Prowadzący program Angela Rippon i Kevin Duala zapewniają, że mózgi użytkowników telefonów są bezpieczne.

Doświadczenia prowadzone na zwierzętach wykazały, że dawki promieniowania muszą być dużo wyższe, aby były jakkolwiek szkodliwe. Przeciętny człowiek nie ma w swoim życiu okazji być narażonym na taką skalę promieniowania.

Podlegająca pod WHO International Agency for Research on Cancer postulowała, że telefony mogą być przyczyną raka, jednak nigdy nie istniał jednoznaczny materiał dowodowy.

Amerykańskie badania prowadzone przez National Institute of Environmental Health Sciences, Centers for Disease Control and Prevention oraz przez Federal Communications Commission, zaprzeczyły tej tezie. Nie znaleziono związków telefonów z rakiem.

2. Rak mózgu - wzrost zachorowań

National Cancer Institute ostrzega, że okolice anteny telefonu mogą emotować fale elektromagnetyczne. Obecnie nie spotyka się już telefonów z anteną na zewnątrz. Jest to wbudowany element.

Uważa się, że obszar ciała obok anteny może wchłaniać tę energię. Wiele osób obawiało się więc rozwoju chorób nowotworowych.

Zauważalny w ostatnich latach wzrost zachorowań i zgonów z powodu guzów mózgu wiązano z 500-procentowym wzrostem ilości telefonów komórkowych po 1990 roku. W tym czasie ilość guzów mózgu wzrosła o 34 proc.

Naukowcy uspokajają jednak, że promieniowanie z anten telefonicznych jest słabe i niejonizujące.

Choć telefony mogą mieć potencjalnie szkodliwy wpływ, jednak nowotwory najprawdopodobniej nie należą do chorób powodowanych promieniowaniem. Telefonia może oddziaływać na najmłodszych użytkowników, gdyż układ nerwowy dzieci wciąż się rozwija.

Uważa się jednak, że opalanie niesie więcej potencjalnie szkodliwego promieniowania niż nawet kilka urządzeń typu telefon czy laptop jednocześnie.

2. Rak mózgu - przyczyny

Do dziś nie wiadomo co sprawia, że niektórzy chorują na raka mózgu. Wśród najczęstszych przyczyn raka mózgu wymienia się: narażenie na promieniowanie jonizujące, kontakt z rakotwórczymi substancjami chemicznymi, przebyte urazy głowy, zarażenie wirusem HIV oraz uwarunkowania genetyczne: zespół Li-Fraumeni i zespół Gardnera, neurofibromatosis typ 1 i 2, choroba Hippla-Lindaua, stwardnienie guzowe i retinoblastoma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza