Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czy stan zapalny może utrudniać utratę wagi?

Myślisz, że dieta i ćwiczenia na siłowni wystarczą, by zrzucić zbędne kilogramy? Zasadniczo tak, ale jest pewne "ale".

Rzeczywistość jest taka, że im więcej wiemy o kontroli wagi i aktualnej epidemii otyłości, tym bardziej staje się to skomplikowane. Przez wiele lat naukowcy z Uniwersytetu w Bonn prowadzili badania nad istotą ludzkiego metabolizmu i utraty masy ciała.

Niedawno odkryli oni, jak i dlaczego stan zapalny w organizmie będzie bezpośrednio blokować nasze wysiłki w celu schudnięcia.

W różnych badaniach na myszach wykazano, że utrata masy ciała jest związana z przekształcaniem białych komórek tłuszczowych w brązowe komórki. Są one zdolne do spalania tłuszczu i zamieniania go w energię. Więc w zasadzie, większa ilość brązowych komórek oznacza większą utratę wagi.

Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi
Naukowcy odkryli, że stan zapalny w organizmie przeszkadza nam w wymarzonej utracie wagi (Shutterstock)

Brązowienie białych komórek tłuszczowych powinno zostać zainicjowane przez takie rzeczy jak: ćwiczenia, narażenie na działanie niskich temperatur i melatoninę - hormon snu. Niestety nie jest to takie proste.

Opublikowane w czasopiśmie "Cell Reports" badania pokazują, że ten mechanizm konwersji komórek w dużej mierze opiera się na głównym szlaku sygnalizacyjnym w organizmie z udziałem określonego posłańca o nazwie cGMP. Odkryto, że tłuszcz tworzy stan zapalny, który bezpośrednio ingeruje w ten szlak sygnałowy. Zasadniczo czynniki zapalne produkowane przez zapalenie tłumią cGMP, blokując drogę i naszą zdolność do przekształcania komórek i spalania tłuszczu.

ZOBACZ TAKŻE:

W naszym organizmie istnieje wiele rodzajów tłuszczów. Pierwszym z nich jest tłuszcz podskórny, który większość z nas zna i który tworzy dodatkową warstwę wyściółki tuż pod skórą. Drugi to trzewna tkanka tłuszczowa i ten uparty tłuszcz z brzucha leży głęboko wewnątrz ciała, otacza narządy wewnętrzne i został połączony z wysokimi poziomami stanu zapalnego i wyższym ryzykiem udaru, chorób układu krążenia i zaburzeń hormonalnych. Jest to rodzaj tłuszczu, który koliduje z konwersją komórek. Badanie pokazuje, w jaki sposób reakcja zapalna u ludzi z nadwagą rzeczywiście blokuje ich zdolność do spalania tłuszczu i schudnięcia poprzez przekształcenie komórek białych w komórki brązowe.

Jak jasno wynika z badań, stan zapalny, który pochodzi z tłuszczu trzewnego, powoduje poważne problemy zdrowotne i jest o wiele trudniej się go pozbyć. Na szczęście, ci sami naukowcy pracują nad sposobem rozwiązania tego niefortunnego połączenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza