Trwa ładowanie...

Czy pomiar glikemii boli?

Leczenie cukrzycy jest postępowaniem objawowym, czyli nie usuwa przyczyny schorzenia, natomiast dąży do minimalizacji wszystkich skutków jej obecności, przede wszystkim zapobieżenia lub maksymalnego osunięcia w czasie wystąpienia przewlekłych powikłań. Obecne wiadomo, iż tylko dzięki ścisłemu wyrównaniu cukrzycy można osiągnąć taki cel.

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

W celu ułatwienia kontroli leczenia cukrzycy wprowadzono tzw. kryteria wyrównania cukrzycy, które obejmują: ocenę gospodarki węglowodanowej (hemoglobinę glikolowaną oraz glikemii na czczo), ocenę gospodarki lipidowej (cholesterol całkowity, LDL-C, HDL-C, cholesterol „nie HDL” oraz triglicerydy) oraz ocenę wartości ciśnienia tętniczego.

Ponadto oznaczanie poziomu glikemii pełni istotną rolę w ocenie zapotrzebowania na insulinę oraz przeciwcukrzycowe leki doustne, zwłaszcza na początku leczenia.

Niestety kontrola glikemii wiąże się z bolesnymi nakłuciami na wszystkich palcach rąk, co znacząco obniża jakość życia. Czy można ograniczyć ilość pomiarów glikemii? Czy naprawdę trzeba kłuć się aż tak często? Na te pytania odpowie ekspert diabetologii Profesor Jan Tatoń.

Następny artykuł: Hipoglikemia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.