Trwa ładowanie...

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo.

W leczeniu migreny najlepsze efekty dają terapie kombinowane
W leczeniu migreny najlepsze efekty dają terapie kombinowane (Shutterstock)

Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję, zauważyli, że oba zabiegi przyniosły ulgę w migrenowym bólu głowy.

Z drugiej strony, obie taktyki działały lepiej niż typowe leki uśmierzające ból.

"Ostatecznie, pacjenci na ogół czuli się lepiej" - powiedział dr William Lauretti, adiunkt w New York Chiropractic College w Seneca Falls w Nowym Jorku, rzecznik Amerykańskiego Stowarzyszenia Kręgarstwa, niebiorący udziału w badaniu.

Tradycyjnie, lekarze negowali efekt placebo - zjawiska, w którym ludzie czują się lepiej po otrzymaniu pigułki cukru lub innych fałszywych terapii. Jednak wiele badań dotyczących leczenia bólu - testujących wszystko od leków do akupunktury - odkryło, że terapia pozorowana przeważnie przynosi ulgę.

"Jest coś potężnego w umyśle" - powiedział Lauretti. „Więc ma to sens, aby faktycznie skorzystać z takiego rozwiązania, o ile pozorna terapia jest bezpieczna”.

ZOBACZ TAKŻE

Dr Houman Danesh kieruje Oddziałem Integracji Leczenia Bólu w Szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku. Zgodził się, że efekt placebo "nie powinien być odrzucany."

"Należy być ostrożnym w uogólnianiu wyników jednego badania" - powiedział.

Według Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia około 12 procent Amerykanów cierpi na migreny. Natomiast w Polsce dotyka 3-10 proc. społeczeństwa. Migreny zazwyczaj powodują silny ból pulsujący po jednej stronie głowy oraz wrażliwość na światło i dźwięk. Wiele osób skarży się również na mdłości.

8 produktów żywieniowych, które mogą wywołać migrenę
8 produktów żywieniowych, które mogą wywołać migrenę [7 zdjęć]

Jak wiadomo, każdy rodzaj alkoholu może wywołać ból głowy, ale po wypiciu czerwonego wina lub ciemnego

zobacz galerię

Na potrzeby nowych badań naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Akershus w Norwegii zrekrutowali 104 pacjentów, którzy mieli przynajmniej jeden atak migreny w miesiącu.

Badacze losowo przypisali każdego pacjenta do jednej z trzech grup: jednej, która została poddana prawdziwej chiropraktyce; drugiej, której zaoferowano wersję pozorowaną; i trzeciej, gdzie stosowano zwykłe uśmierzające ból leki.

Wersja pozorna polegała na uciskach wokół barków i mięśni pośladkowych, ale bez manipulacji kręgosłupa. Pacjenci w obu  grupach terapii (rzeczywistej i fikcyjnej) poddało się 12 sesjom w ciągu trzech miesięcy.

Po trzech miesiącach pacjenci we wszystkich trzech grupach badanych raportowali średnie zmniejszenie bólu. Jednak rok później tylko uczestnicy z grupy chiropraktyki nadal czuli się lepiej. Średnio zgłaszano, że migrena występowała około cztery dni w miesiącu – spadek z sześciu lub ośmiu na początku badania. Natomiast u pacjentów, którzy przyjmowali leki, nic się nie zmieniło.

Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety?
Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety? [11 zdjęć]

Kobiety stanowią około 75 proc. cierpiących na ataki migreny. W większości są to panie pomiędzy 20.

zobacz galerię

"Wszystkie zabiegi placebo zostały wykonane poza kręgosłupem" – zauważył Aleksander Chaibi, kręgarz i kierownik badań. Jednocześnie, Chaibi powiedział, że badania leków przeciwbólowych zwykle również charakteryzują się wysokim stopniem reakcji na placebo.

Wyniki podkreślają, że duże możliwości wyboru terapii migreny mają znaczenie dla pacjentów. Niektóre osoby, powiedział, chcą zmniejszyć zastosowanie leków lub ich unikać, więc szukają alternatyw, takich jak akupunktura czy chiropraktyka.

„Tacy pacjenci będą testować te terapie samodzielnie lub wraz z lekami” - powiedział Danesh. "To nie musi być wybór jednej albo drugiej opcji" - zauważył. "Ludzie powinni mieć możliwość wypróbować różne wersje, które są przede wszystkim bezpieczne."

Lauretti wskazał, że chiropraktyka może mieć skutki uboczne, takie jak ból i tymczasowo również ból głowy.

Terapie kombinowane mogą być bardziej skuteczne niż sama manipulacja w obrębie kręgosłupa” – mówi Chaibi.

Badanie zostało opublikowane 2 października w internetowym wydaniu „European Journal of Neurology”.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?
Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza