Trwa ładowanie...

Czy kilka papierosów dziennie szkodzi zdrowiu? To tak, jakby wypalić dwie paczki

Nieważne, czy palisz tylko kilka papierosów dziennie, czy prawie dwie paczki – negatywny wpływ na zdrowie jest bardzo podobny.

Zobacz film: "Co papierosy robią z płucami? Filmik stał się hitem internetu"

1. Czy kilka papierosów dziennie szkodzi zdrowiu?

Palenie pięciu lub mniej papierosów dziennie może spowodować prawie takie same uszkodzenia płuc, co palenie prawie dwóch paczek dziennie - przekonują badacze z Columbia University.

Naukowcy zaprosili do badania 25 tys. osób - w tym palaczy, byłych palaczy i tych, którzy nigdy nie palili – i sprawdzili ich czynność płuc, czyli ilość powietrza, którą dana osoba może wdychać i wydychać.

Okazało się, że u osób, które palą pięć lub mniej papierosów dziennie, czynność płuc była zaburzona prawie w takim samym stopniu, jak u osób palących ponad 30 papierosów dziennie.

Specjaliści doszli do wniosku, że okazjonalny palacz potrzebowałby roku, aby stracić funkcję płuc w takim stopniu, w jakim nałogowy palacz traci w ciągu 9 miesięcy. Różnica zatem nie jest zbyt duża.

Nawyki gorsze niż palenie papierosów. Naukowcy alarmują
Nawyki gorsze niż palenie papierosów. Naukowcy alarmują [7 zdjęć]

O szkodliwości wyrobów tytoniowych wiemy wszyscy. Palenie papierosów zwiększa ryzyko zachorownia na

zobacz galerię

2. Jak palenie papierosów uszkadza płuca?

Podczas palenia papierosów uwalnia się ponad 7000 chemikaliów. Ocenia się, że prawie 70 z nich ma działanie rakotwórcze.

Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają komórki płuc, prowadząc do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego.

Badacze szczególną uwagę zwracają na nikotynę. Uszkadza ona zwłaszcza te komórki, które pomagają usunąć śluz. Jeśli nie zostanie on prawidłowo usunięty, może dojść do kolejnych uszkodzeń, a to prosta droga do infekcji. Częste infekcje mogą przyspieszyć pogorszenie funkcji płuc.

Naukowcy podkreślają, że wydolność płuc maleje z wiekiem, a palenie pspierosów znacznie przyspiesza ten proces.

Osobom, które palą papierosy - nieważne, w jakie ilości - grozi m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także inne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza