Trwa ładowanie...

Czy jesteś uzależniony od komputera?

Czy każdy dzień zdarza ci się zacząć od włączenia komputera? Czy ciężko ci się rozstać ze swoim laptopem i zabierasz go ze sobą prawie wszędzie, bo ciągle z niego korzystasz? Czy łatwiej ci nawiązywać kontakt drogą wirtualną niż w rzeczywistości? Czy spędzasz wiele godzin, grając w gry komputerowe albo surfując po Internecie? Liczba infoholików i osób nadmiernie korzystających z komputera systematycznie wzrasta – sprawdź, czy i ty możesz być uzależniony od komputera!

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

spis treści

1. Czy grozi ci uzależnienie od komputera i sieci?

Wypełnij quiz. Przy każdym stwierdzeniu możesz wybrać tylko jedną odpowiedź (tak lub nie).

Pytanie 1. Nie wyobrażam sobie dnia bez korzystania z komputera.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 2. Każdy dzień zaczynam od sprawdzenia poczty elektronicznej, wieści od znajomych na moim profilu jednego lub kilku serwisów społecznościowych itp.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 3. Gry komputerowe pomagają mi najlepiej się odprężyć.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 4. Spędzam znaczną część wolnego czasu na surfowaniu po Internecie bez celu.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 5. Jeśli z jakiegoś powodu nie mogę skorzystać z komputera, a wcześniej to zaplanowałem(-am), wpadam w złość, a niekiedy wręcz w furię.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 6. Przed zaśnięciem często rozmyślam o tym, co następnego dnia będę robić na komputerze lub w Internecie.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 7. Z reguły wolę spędzać czas przed komputerem niż spotkać się ze znajomymi.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 8. Zamiast rozmawiać face to face, wolę spotkać się z osobą na czacie lub porozmawiać za pomocą komunikatora internetowego.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 9. Mam trudności w relacjach z ludźmi – dużo łatwiej nawiązywać mi je poprzez komputer/Internet.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 10. Trudno mi mówić o swoich uczuciach – łatwiej jest mi je wyrazić w formie elektronicznej.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 11. Spędzam przed komputerem przynajmniej połowę wolnego czasu każdego dnia.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 12. Zdarza mi się spędzić przed komputerem całą noc, pomimo iż nie mam na nim nic pilnego do zrobienia.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 13. Często boli mnie kręgosłup, głowa, oczy i doświadczam innych dolegliwości fizycznych, będących wynikiem korzystania z komputera, ale mimo to, trudno mi z niego zrezygnować.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 14. Cierpię na bezsenność i często jestem rozdrażniony(-a).

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 15. Gdybym nie miał(-a) możliwości korzystania z komputera przez dłuższy okres czasu, obawiam się, że popadłbym(-abym) w depresję.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

Pytanie 16. Ilość czasu, jaką spędzam obecnie przed komputerem, jest znacznie dłuższa niż kilka miesięcy temu i systematycznie, chociaż powoli się wydłuża.

a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

2. Interpretacja wyników testu

Zsumuj punkty przy odpowiedziach, jakie wybrałeś(-aś) i zobacz, co oznacza twój wynik.

  • 16-13 punktów – UZALEŻNIENIE OD KOMPUTERA

Tak wysoki wynik w teście może wskazywać na problemy związane z korzystaniem z komputera. Możesz być uzależniony(-a) od komputera i/lub Internetu. Spróbuj na jakiś czas odizolować się od komputera i przyjrzeć się temu, jak poradzisz sobie z tą zmianą. Jeśli po kilku dniach poczujesz spadek nastroju, rozdrażnienie lub inne niepokojące objawy w zachowaniu i w twoim samopoczuciu, pomyśl o spotkaniu z psychologiem. Uzależnienie od komputera jest podstępnym zjawiskiem, co oznacza, że początkowo trudno je dostrzec i rozpoznać. Dlatego szczególnie ważne jest, aby nie zignorować pierwszych symptomów.

  • 12-9 punktów – RYZYKO UZALEŻNIENIA

To dość wysoki wynik testu, który może świadczyć o początkach uzależnienia od przebywania w sieci czy też korzystania z komputera w ogóle. Zastanów się, co by się stało, gdybyś nie mógł(-a) korzystać z komputera przez dłuższy okres czasu – co by to dla ciebie oznaczało? Spróbuj wprowadzić limit czasu, jaki spędzasz przed monitorem komputera każdego dnia – zmniejsz czas na komputer o połowę i zaobserwuj zmiany w swoim zachowaniu i samopoczuciu. Jeśli masz tendencje do uzależnienia od przebywania w sieci, warto trzymać się wytycznych, ile czasu spędzasz przed komputerem każdego dnia i w jakich okolicznościach. Czas ten warto ograniczyć do minimum. Zamiast surfowania w Internecie, pomyśl nad inną formą rozrywki i relaksu, szczególnie nad jakąś formą aktywności fizycznej, która pomogłaby ci oderwać myśli od absorbujących zajęć w sieci. Postaraj się zadbać o kontakty towarzyskie w realu.

  • 8-4 punkty – ŚREDNIE UZALEŻNIENIE

Czas, jaki spędzasz przed komputerem, może być zbyt długi, co skutkuje różnymi dolegliwościami i ma wpływ na twoje kontakty z innymi. Nie jesteś uzależniony(-a) od korzystania z komputera, ale jeśli nie ustalisz limitu czasu, jaki poświęcasz każdego dnia na tę czynność, możesz uzależnić się od tej formy rozrywki.

  • 3-0 punktów – BRAK UZALEŻNIENIA

Możesz być spokojny(-a). Uzależnienie od komputera ci nie grozi. Spędzasz przed komputerem tylko tyle czasu, ile uważasz za niezbędne, a czynność ta nie ma wpływu na twoje kontakty z innymi ludźmi. Pamiętaj o tym, aby trzymać się konkretnego limitu czasu spędzanego przed komputerem i tak organizować swój czas wolny, aby mieć go na rozwijanie różnych pasji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Kamila Drozd
Następny artykuł: Życie po drugiej stronie monitora
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza