Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Czy jesteś sapioseksualistą?

Twoje koleżanki wzdychają do przystojnych, umięśnionych mężczyzn, podczas gdy dla ciebie liczy się tylko inteligencja? To może oznaczać, że jesteś sapioseksualistką!

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

spis treści

1. Wygląd czy inteligencja?

W obecnych czasach, w których dominuje kult ciała i młodości, zdarzają się jednak osoby, które nie poszukują partnerów, wyglądających jak gwiazdy z pierwszych stron gazet. Coraz więcej kobiet i mężczyzn zwraca uwagę przede wszystkim na inteligencję swojego wybranka, z kolei ciało i wygląd to dla nich sprawa drugorzędna. Ten nowy trend w kontaktach damsko-męskich, czyli tzw. sapioseksualizm, staje się coraz bardziej popularny. Oznacza on odczuwanie szczególnego zainteresowania osobami, które posiadają wysoki iloraz inteligencji i nie powinien być mylony z żadną orientacją seksualną.

Dawniej kobiety wybierały na swoich partnerów mężczyzn silnych oraz dobrze zbudowanych, ponieważ według nich tylko tacy mogli zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Dziś stereotypowy macho odchodzi do przeszłości, a jego miejsce zajmuje mężczyzna o wysokim ilorazie inteligencji. Współcześnie płeć piękna jest bardziej wyzwolona i samodzielna, nie boi się nowych wyzwań, przez co nie potrzebuje też aż takiej ochrony ze strony partnera. Kobieta, będąc w związku, wymaga od swojego mężczyzny nieco innych rzeczy niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jej wybranek powinien móc pochwalić się tytułami naukowymi czy wybitnymi osiągnięciami w sferze zawodowej.

2. Inteligencja jest sexy!

Skąd ta rosnąca popularność sapioseksualizmu? Zdaniem specjalistów, fascynacja możliwościami umysłu jest charakterystyczna dla okresów wzrostu technologicznego. Obecnie wraz z dynamicznym rozwojem technologii szczególny podziw wzbudzają w nas naukowcy i wynalazcy. Na pewno dużą rolę w lansowaniu tego trendu odgrywają również media. Nie bez powodu, w wielu serialach telewizyjnych głównymi bohaterami są geniusze, którzy chociaż nie mogą pochwalić się umięśnioną sylwetką czy atrakcyjnym wyglądem, to przyciągają kobiety jak magnes dzięki swojej błyskotliwości i inteligencji.

Związek oparty tylko na fizyczności ma niewielkie szanse na przetrwanie, nic dziwnego, że staramy się poszukiwać innych cech, dzięki którym życie u boku tej konkretnej osoby wyda nam się bardziej wartościowe i fascynujące.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

mgr Inez Mayer
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza