Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Czy dieta wegetariańska jest zdrowsza dla serca?

Wegetarianie są uważani za zdrowszych od mięsożerców, ale nowe badania kwestionują to założenie.

"Nie powiedziałbym, że dieta wegetariańska nie ma wpływu na zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym" - powiedział lider badań i stażysta w Szkole Medycznej Rutgers New Jersey w Newark, dr Hyunseok Kim.

„Jednak korzyści dla serca na poziomie populacji mogą być mniejsze niż się może wydawać” - dodaje Kim.

W badaniu wykorzystano dane z krajowych amerykańskich badań porównujących dorosłych wegetarian do tysiąca osób jedzących mięso. Podczas gdy wegetarianie byli szczuplejsi, ich ogóle ryzyko chorób serca było takie samo jak u osób jedzących mięso.

"Zwolennicy diety wegetariańskiej mają niższe ryzyko otyłości, nadciśnienia tętniczego i zespołu metabolicznego, czyli wszystkich czynników ryzyka chorób serca” - powiedział Kim.

Dieta wegetariańska nie ma bezpośredniego wpływu na zmniejszenie ryzyka chorób serca
Dieta wegetariańska nie ma bezpośredniego wpływu na zmniejszenie ryzyka chorób serca (Shutterstock)

„Może to mieć jednak jedynie częściowe znaczenie, ponieważ wegetarianie to często młode kobiety, więc są one obciążone wyższym ryzykiem chorób serca” - powiedział badacz.

Kim i jego współpracownicy z Rutgers wykorzystali dane z Amerykańskich Narodowych Badań Zdrowia i Odżywiania z lat 2007-2010. Objęło ono prawie 12 000 osób dorosłych w wieku od 20 lat. 263 osoby, czyli 2,3 proc. spośród nich, było wegetarianami.

Naukowcy zbadali wskaźniki otyłości, średni obwód pasa, wysokość ciśnienia krwi i występowanie zespołu metabolicznego – czynników, zwiększających ryzyko chorób serca, w tym poziomu cholesterolu i glukozy.

ZOBACZ TAKŻE:

Wzięli również pod uwagę ocenę ryzyka chorób układu krążenia Framinghama, która na podstawie czynników takich jak wiek, płeć, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i palenie tytoniu pozwala przewidzieć ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe w następnym dziesięcioleciu.

Kiedy naukowcy obliczyli ryzyko zachorowania na choroby serca uczestników, okazało się, że wegetarianie mieli 2,7 proc. prawdopodobieństwa, podczas gdy w przypadku mięsożerców wartość ta wyniosła 4,5 proc. „Tak więc różnica między grupami nie była statystycznie istotna” - powiedział Kim.

"Z całą pewnością należy uzględnić wyniki tego badania, biorąc pod uwagę inne dane na temat korzyści wynikających z diety wegetariańskiej, ale należy pamiętać, że jest ono sprzeczne z dowodami przedstawianymi przez Zalecenia Żywieniowe dla Amerykanów na 2015 rok oraz stanowiskiem Akademii Żywienia i Dietetyki" - powiedziała Connie Diekman, dyrektor żywienia na Uniwersytecie Washington w St. Louis.

Zgodnie z tymi wytycznymi, "spożywanie warzyw i owoców wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych" - powiedziała Diekman.

"Akademia twierdzi, że dieta wegetariańska jest związana z niższym ryzykiem zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca" - dodała Diekman, która nie brała udziału w badaniu.

Powiedziała, że zachęca ludzi do przejścia na dietę, która bardziej przypominać wegetariański plan odżywiania.

Kim podkreśla, że badanie jest jedynie przekrojem, migawką w czasie, więc jest to jedyne nieodłączne ograniczenie wiarygodności jego wyników. Dodaje również, że potrzebne są dalsze badania, które określą wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie na przestrzeni lat, aby lepiej ocenić jej korzyści.

Kim przedstawił wnioski w poniedziałek na spotkaniu Amerykańskiej Szkoły Gastroenterologii w Las Vegas. Badania zaprezentowane na spotkaniu są wstępem do opublikowania ich w prasie. Badanie nie miało żadnego zewnętrznego finansowania i nie było finansowane przez przemysł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza