Trwa ładowanie...

Bransoletki z gumek – charakterystyka, szkodliwe podróbki, jak kupić

Bransoletki z gumek to prawdziwy hit w polskich szkołach! Noszą je zarówno dziewczęta, jak i chłopcy. Można ją założyć na rękę, nogę lub w formie pierścionka na palec. Uczniowie wymyślają oryginalne wzory bransoletek z gumek oraz zaopatrują się w coraz więcej zestawów. Niektórzy tworzą bransoletki z gumek wyłącznie dla siebie, inni udostępniają je za drobną opłatą. Modne jest również wymienianie się. Czy zabawa ta jest całkowicie bezpieczna? Okazuje się, że nie do końca...

Zobacz film: "Kreatywne zabawy z dzieckiem: Bransoletka ze słomek"

spis treści

1. Bransoletki z gumek – charakterystyka

Kolorowe bransoletki robią prawdziwą furorę nie tylko w naszym kraju, ale również w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Wystarczy niewielkich rozmiarów krosno oraz zestaw kolorowych gumek, aby własnoręcznie stworzyć biżuterię. Problem tkwi w tym, że gumka gumce nierówna. Na rynku pojawiły się setki podróbek w atrakcyjnej cenie. Niektóre z nich zostały sprowadzone z Chin i niestety nie spełniają norm bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Podrobione gumki w swoim składzie mogą bowiem posiadać niebezpieczne składniki – ftalany. Te powszechnie stosowane związki, które pełnią funkcje zmiękczające, w trefnych gumkach występują w ilościach niedozwolonych, znacznie przekraczających normę. Takie stężenie jest o tyle niebezpieczne, że może przyczynić się do alergii, uszkodzeń narządów wewnętrznych, niepłodności, zaburzeń endokrynologicznych, a nawet zmian nowotworowych.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka
Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka [10 zdjęć]

Wybieranie zabawek dla dzieci, które je ucieszą i rozbawią to świetna zabawa, jednak ważne jest, aby

zobacz galerię

2. Bransoletki z gumek – szkodliwe podróbki

Doniesienia te spowodowały interwencję służb w Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Po przebadaniu gumek pochodzących z różnych magazynów w Mediolanie skonfiskowano rekordową liczbę, bo aż 20 milionów sztuk! Po tych wydarzeniach w Polsce również przeprowadzono kontrolę. Po analizie laboratoryjnej pierwszych pięciu próbek dostępnych zarówno w supermarketach, jak i w małych sklepikach, stwierdzono, że gumki dostępne w Polsce są wolne od szkodliwych substancji.

Niestety, na przejściu granicznym zatrzymano dwie próbki, które zawierały ftalany ze znacznie przekroczoną normą. Oczywiście towar ten nie zostanie dopuszczony do sprzedaży w obrębie Unii Europejskiej. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaznacza, że na terenie Polski nadal przeprowadzane są badania laboratoryjne w kierunku wykrycia ftalanów w dostępnych gumkach. Na wyniki trzeba jednak poczekać.

Zobacz także:

3. Bransoletki z gumek – jak kupić?

Kupując bransoletki z gumek, zwracaj uwagę przede wszystkim na cenę. Unikajmy tanich podróbek bransoletek z gumek na bazarach lub w chińskich centrach handlowych. Jeśli cena jest bardzo niska, to przedsiębiorca mógł po prostu nie przebadać produktu, jakim są bransoletki z gumek, pod kątem bezpieczeństwa. Lepiej dopłacić i kupić zabawkę opatrzoną znaczkiem CE. Warto również czytać etykiety znajdujące się na opakowaniach. Powinna znajdować się tam informacja o składzie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza