Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Czwarta fala dotknie głównie młodych? Prof. Pyrć: Stanie się tak, jeśli nie wyszczepimy grupy ryzyka (WIDEO)

Zobacz film: "Krzysztof Pyrć o tym, jak będzie wygłądać czwarta fala koronawirusa w Polsce"

Zgodnie z prognozą ICM UW, który opracował model rozwoju sytuacji epidemiologicznej, na przełomie września i października w Polsce zacznie się czwarta fala epidemii koronawirusa.

W dodatku wszystko wskazuje, że spowoduje ją bardziej zakaźny wariant Delta, który już jesienią tego roku stanie się dominującym w Polsce.

Już teraz część ekspertów uważa, że kolejna fala zakażeń dotknie głównie osoby młode i dzieci, ponieważ właśnie w tych grupach wiekowych jest najniższy stopień wyszczepienia przeciw COVID-19. Do tej kwestii odniósł się prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, który był gościem programu WP Newsroom.

- Czwarta fala zakażeń na pewno będzie. Nie ma powodu, aby do tego nie doszło. Pytanie tylko, jak duży będzie to wzrost i jakie będzie to miało wpływ na nasze społeczeństwo - zastawiał się prof. Pyrć na antenie WP.

Wirusolog przeprowadził przykład Wielkiej Brytanii.

- Widzimy, że w Wielkiej Brytanii, gdzie grupy ryzyka są dobrze wyszczepione, wpływ epidemii na społeczeństwo jest mniejszy niż wcześniej. Oczywiście, mogą odgrywać rolę sezon (letni - red.) oraz inne czynniki. Jednak widzimy, że teraz zgonów jest naprawdę mało w stosunku do liczby przypadków - opowiada prof. Pyrć.

Zdaniem eksperta oznacza to, że szczepionki przeciw COVID-19 działają.

- Jaka czeka nas fala epidemii, będzie zależało od tego, czy się zaszczepimy. Po drugie, czy zaszczepimy grupy ryzyka, czyli osoby starsze, które w Polsce są znacznie gorzej wyszczepione - podkreślił wirusolog. Dodał też, że właśnie osoby starsze mogą przechodzić COVID-19 w ciężkiej formie. Również są obarczone wysokim ryzykiem zgonu.

- Oprócz tego znaczenie będzie miała sama wysokość fali, czyli liczba przypadków, która z kolei będzie zależała od tego, czy młodzi ludzie będą się szczepić — dodał ekspert.

- Jeśli faktycznie zaszczepimy grupy ryzyka, to będzie to fala wśród młodych ludzi, która dalej może mieć bardzo poważne konsekwencje, ale przynajmniej nie zobaczymy tyle zgonów - powiedział prof. Krzysztof Pyrć.

Zobacz także: Wariant Delta atakuje słuch. Pierwszym objawem zakażenia jest ból gardła

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza