Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czujesz zapachy, których nie ma? To może być znak ostrzegawczy

Chorzy z nadciśnieniem, wysokim cholesterolem czy cukrzycą są bardziej narażeni na zaburzenia węchowe - dowodzą amerykańscy naukowcy. Pacjenci mogą skarżyć się na odczuwanie nieprzyjemnych zapachów, których w rzeczywistości nie ma. Większe prawdopodobieństwo takiego zjawiska występuje też po udarze.

Zobacz film: "Pogarszający się węch to sygnał, który wysyła nam ciało przed śmiercią"

spis treści

1. Zapachy, których nie ma

Amerykańscy naukowcy przebadali blisko 7,5 tysiąca osób po 40. roku życia. Wyniki badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Laryngoscope" wskazują, że wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie krwi czy cukrzyca są związane z zaburzeniami węchu.

Chorzy z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem mogą odczuwać zapachy, których w rzeczywistości nie ma
Chorzy z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem mogą odczuwać zapachy, których w rzeczywistości nie ma (Getty Images)

Osoby ze zdiagnozowanym, ale pozostającym pod kontrolą nadciśnieniem i wysokim cholesterolem częściej niż osoby zdrowe skarżyły się na przykre zapachy, których w rzeczywistości nie było.

Takie zjawisko częściej dotyczyło także chorych na cukrzycę. "Zaobserwowaliśmy trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wśród osób w wieku 60 lat i starszych z cukrzycą, ale tylko tych stosujących zarówno insulinę, jak i leki doustne" - czytamy w analizie.

2. Większe ryzyko zaburzeń węchowych po udarze

Badanie wykazało, że w przypadku udaru prawdopodobieństwo fantomowych zapachów było o 76 proc. wyższe. Z kolei zastoinowa niewydolność serca i dusznica bolesna były związane z trzykrotnie większym prawdopodobieństwem takiego zjawiska u dorosłych odpowiednio w wieku 40-59 lat oraz 60 lat i starszych.

Przyczyna tego zjawiska nie jest znana, ale może być związana z zaburzeniami funkcjonowania mózgu.

Podobne amerykańskie badania, opublikowane wcześniej w JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery, wykazały, że zjawisko fantomowych zapachów jest związane z wiekiem. 4,9 proc. badanych powyżej 60. roku życia odczuwało przykre zapachy, których nie było. Częściej dotyczyło to kobiet, a także osób po urazach głowy i tych z ogólnym złym stanem zdrowia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza