Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czujesz się przepracowany? Nie bagatelizuj tych znaków, mogą doprowadzić do udaru

Przepracowanie i ciągłe poczucie zmęczenia mogą dosięgnąć każdego z nas. Coraz częściej zdarza się, że zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym. Kiedy jesteśmy stale przepracowani, nie spuszczamy z tonu i niewystarczająco odpoczywamy, organizm wysyła wyraźnie sygnały, że coś jest nie w porządku. Jak rozpoznać objawy przemęczenia pracą?

Zobacz film: "Dlaczego codziennie po przebudzeniu czujesz się zmęczony?"

spis treści

1. Przeciążenie pracą i jego konsekwencje

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zgłębiły ten temat. Okazuje się, że praca ponad 55 tygodniowo może negatywnie odbić się na zdrowiu. Jak pokazują wyniki badania, wyższy poziom kortyzolu (inaczej hormonu stresu) przyczynia się do spowolnienia procesów pamięci i uczenia się.

Poza tym przeciążenie pracą może prowadzić w swych skutkach do:

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o zachowanie work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Odpoczynek od pracy, rozumiany jako zaprzestanie myślenia o pracy, jest wręcz konieczny do utrzymania dobrego zdrowia psychicznego.

2. Brak apetytu i ochoty na aktywność fizyczną

Niestety sygnały wysyłane przez przemęczony organizm często lekceważymy, nie traktujemy ich jako znak ostrzegawczy. Wśród pierwszych symptomów wymienia się m.in. podwyższone ciśnienie tętnicze, mgłę mózgową i zaburzenia snu. Natomiast są również znaki mniej oczywiste, sugerujące, że nasz organizm ma dość, są to: zaburzenia łaknienia (nadmierny lub niewielki apetyt), złe samopoczucie i brak ochoty na aktywność fizyczną.

Nadmierna senność i zmęczenie mogą wynikać z przepracowania i stresu.
Nadmierna senność i zmęczenie mogą wynikać z przepracowania i stresu. (Getty Images)

Podczas pracy nie można zapominać o jedzeniu. Organizm musi mieć energię do codziennego funkcjonowania, więc potrzebuje dobrego paliwa, czyli odpowiednio zbilansowanych posiłków. Tak samo dbanie o aktywność fizyczna jest wskazana. Im mniej ćwiczymy, tym większe odczuwamy skutki zdrowotne – mamy gorsze samopoczucie. Brak ruchu może nawet zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji.

3. Przemęczony organizm domaga się odpoczynku

Wyniki w pracy nie będą zadowalające bez odpoczynku. Chroniczne zmęczenie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Nie można zatem pracować nieprzerwane przez cały rok, dlatego też należy korzystać z urlopu wypoczynkowego, który pozwoli odzyskać siły i przewietrzyć głowę. Dzięki temu można będzie wrócić do pracy z nowymi pokładami energii.

W natłoku obowiązków nie powinniśmy zapominać o życiu towarzyskim. Zaniedbywanie relacji z bliskimi (rodziną, przyjaciółmi) ma niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Niektóre badania naukowe wskazują, że bliskie relacje interpersonalne są niezwykle istotne dla codziennego funkcjonowania. Niewątpliwie zwiększają one poczucie szczęścia i dobrego samopoczucia.

Zobacz także: Trzy oznaki wypalenia zawodowego

4. Uzależnienie od używek

Osoby przemęczone dość często nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kawy lub napoju energetycznego. Myślą, że kofeina w nich zawarta szybko postawi je na nogi. Niektórzy też palą papierosy, które mają pomóc im rozładować napięcie i czują się zrelaksowani, ale to działa tylko na krótką chwilę.

Stosowanie używek może ponadto prowadzić do uzależnienia, spadku produktywności, problemów z koncentracją i pamięcią. Jeśli zauważyłeś, że pijesz coraz więcej kawy lub potrzebujesz innych substancji, by poczuć się lepiej i móc dłużej pracować, jest to sygnał, że jesteś przemęczony i potrzebujesz odpoczynku.

5. Work-life balance – jak zachować zdrową równowagę?

O przemęczeniu pracą może też świadczyć natłok myśli (np. moja praca nie ma sensu), zamartwianie się na zapas, poczucie osamotnienia, nerwowość i stres. Co można zrobić, żeby zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym?

  • Dbanie o rutynę i planowanie czasu wolnego po pracy (np. wyjście na spacer, trening na siłowni czy czytanie książki).
  • Ustalenie granic, czyli praca w określonych godzinach pracy, nadgodziny są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach.
  • Uwolnienie się od poczucia winy i korzystanie z urlopu. Praca bez odpoczynku nie daje zadowolenia.

Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza