Trwa ładowanie...

Cztery typy ludzi i ich snu

Okazuje się, że ani odpowiednia dieta, wystarczająca ilość godzin snu, odpoczynek czy nawet ćwiczenia nie zagwarantują nam tego, że będziemy w pełni produktywni i maksymalnie wykorzystamy nasz potencjał.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

To nasz wewnętrzny zegar reguluje nasze czynności. U każdego pracuje inaczej. Wystarczy go poznać, by być efektywnym i zmienić  pewne nawyki.

1. Jesteśmy chronotypami

Dr Michael Breus, specjalista od snu i psycholog uważa, że na podstawie zegara biologicznego można wyróżnić cztery typy osób. Gdy posiądziemy tę wiedzę, będziemy mogli ułożyć plan dnia i nocy, zgodny z naszymi predyspozycjami.

Psycholog wyróżnia cztery typy osób: delfiny, lwy, niedźwiedzie i wilki.

Według niego prawie połowa ludzi to niedźwiedzie. Specjalista od chronotypów ułożył nawet dla każdego z nich optymalny plan dnia. Określił kiedy najlepiej pracować, odpoczywać, pić kawę czy brać prysznic.

2. Być delfinem

Delfiny są inteligentne, neurotyczne i nie muszą dużo spać, a jeśli śpią lekko, to i bardzo często cierpią na bezsenność.

Najlepiej gdyby delfin wstawał o 6:30 rano, godzinę później jadł śniadanie. O 9:30 zaleca się wypicie kawy. Między godziną 10:00 a 12:00 może zacząć pracować kreatywnie. Godzina 12:00 to pora na lunch. Między 13:00, a 16:00 delfin, by odpocząć powinien udać się na przechadzkę.

Dopiero późnym popołudniem najlepiej mu się pracuje nad trudnymi zadaniami. Po godzinie 18:00 wskazana jest medytacja, a o 20: 00 kolacja. Po godzinie 11:00 należy wziąć kąpiel. Sen przyjdzie o 23:30.

3. Lew je śniadanie rano

Lew wstaje żwawo rano, jest dość pobudzony. To optymista. Budzi się wcześnie, a wieczorem jest mocno zmęczony.

Pobudka dla lwa powinna zacząć się o 5:30. Godzinę powinno zająć intensywne planowanie dnia. Wskazana jest także medytacja. Przerwa na energetyczną kawę to godzina 9:00-11:00.

Od godziny 10:00 do 12:00 to najlepszy czas na spotkania. Dopiero potem lunch. Kreatywne zadania lew wykonuje od godziny 13:00 do 17:00. Potem ma czas na godzinne ćwiczenia. ****

Kolację powinien zjeść wcześniej, bo przed 19:00. O 22:00 nadejdzie upragniony sen.

4. Niedźwiedź

Niedźwiedzie uwielbiają się bawić. Dobrze czują się na słońcu i na świeżym powietrzu. Śpią długo, nawet gdy nie są bardzo zmęczone. Potrzebują osiem godzin nieprzerwanego snu.

Jak powinien wyglądać ich plan dnia? O godzinie 7:00 pobudka, potem krótkie ćwiczenia. O 10:00 kawa. Między godziną 10:00, a 12:00 niedźwiedzie powinny skupić się na trudnych zadaniach. Po i przed lunchem wskazany jest spacer.

Najlepsza pora na medytacje zaczyna się po godzinie 14:00. Wystarczy 50 minut. Dopiero potem warto wykonać ważne telefony i wysłać mejle.

Od 18:00 do 19:00 jest czas na ćwiczenia. Po 20:00 niedźwiedź najlepiej rozwiązuje kreatywne zadania. Na odpoczynek udają sie po godzinie 10:00 wieczorem.

5. Wilki są  najbardziej energiczne wieczorem

Wilk jest aktywny nocą. To kreatywny ekstrawertyk. Trudno go dobudzić. Pobudka może trwać nawet pół godziny. Pomoże włączonych kilka alarmów - tak trudno wilka dobudzić. Dobrze jest, gdy po wstaniu wilk zapisze swoje myśli. A potem pół godziny poćwiczy. ****

O 11:00 powinien wypić kawę i zająć się pracą. Obiad je dopiero o 13:00. Po godzinie 16:00 spotyka się z zespołem w pracy i omawia ważne sprawy. Po godzinie 18:00 może ponownie ćwiczyć.

O godzinie 20:00 powinien zjeść kolację albo obiad, gdy nie zdążył o odpowiedniej porze. Po godzinie 11:00 wieczorem wskazany jest gorący prysznic, krótka medytacja i sen.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza