Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Czosnek i cebula mogą nas ochronić przed rakiem piersi

Kolejne badania podkreślają lecznicze właściwości cebuli i czosnku. Tym razem naukowcy wzięli pod lupę grupę kobiet z Portoryko. Nowe badania analizujące spożycie cebuli i czosnku, sugerują, że warzywa mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi.

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty"

1. Czosnek i cebula wzmacniają organizm

Cebula i czosnek zawierają związek o nazwie alliina. To on jest odpowiedzialny za ich ostry smak i intensywny zapach. Po ich zgnieceniu, zmiażdżeniu wytwarza się allicyna - substancja, która uznawana jest za naturalny antybiotyk. W wielu badaniach podkreślano, że może ona obniżać cholesterol, zapobiegać procesom przedwczesnego starzenia, a nawet przeciwdziałać chorobom serca.

Naukowcy już wcześniej zauważyli związek między spożywaniem cebuli i czosnku, a ryzykiem raka jelita grubego, żołądka i prostaty. Wnioski są proste: im więcej spożywamy tych warzyw, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania na te nowotwory.

2. Naukowcy analizowali wpływ diety kobiet z na ich stan zdrowia

W ostatnich badaniach naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo skupili się na kwestii wpływu spożywania warzyw zawierających alliinę na zdrowie kobiet. Zespół pod kierownictwem Gauri Desai zajmującej się epidemiologią badał populację kobiet w Portoryko. Wybór nie był przypadkowy:

"Portoryko ma niższy wskaźnik występowania raka piersi w porównaniu z resztą kontynentu, co sprawia, że jest to ważna populacja dla naszych badań" - wyjaśnia Desai.

Po drugie mieszkańcy Portoryko regularnie spożywają sos sofrito, który zawiera duże ilości cebuli i czosnku. Tradycyjny sos składa się z podsmażenej na oliwie pokrojonej w kostkę cebuli oraz czosnku ze szczyptą soli i pieprzu. To wersja najprostsza.

3. Cebula i czosnek mogą chronić przed rakiem

Zespół naukowców analizował dane kliniczne 314 kobiet w wieku od 30 do 79 lat, które chorowały na raka piersi w latach 2008–2014. Dodatkową grupę kontrolną stanowiło 346 osób, dobranych odpowiednio na podstawie wieku i obszaru zamieszkania.

Zespół badał związek między spożywaniem cebuli i czosnku a występowaniem raka piersi, uwzględniając czynniki takie jak wiek, wykształcenie, historia rodziny, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów itp.

Naukowcy odkryli związek między umiarkowanym i wysokim spożyciem cebuli i czosnku a przypadkami raka piersi. Ich zdaniem regularne spożywanie tych produktów obniża ryzyko raka piersi. W przypadku osób, które sięgają po sorfito więcej niż raz dziennie ryzyko zachorowania spada aż o 67 proc.

Badane osoby najczęściej przyjmowały cebulę i czosnek w postaci tradycyjnego dodatku do potraw sofrito. Być może sos to właśnie recepta na zdrowie.

"Stwierdziliśmy, że u kobiet z Portoryko łączne spożywanie cebuli i czosnku, a także sofrito, wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem raka piersi" – stwierdza Gauri Desai.

4. Dlaczego cebula, czosnek może obniżyć ryzyko raka?

Ich zdaniem za działanie przeciwnowotworowe mogą być odpowiedzialne flawonole i związki siarki organicznej, które zawierają czosnek i cebula.

Naukowcy podkreślają, że badanie ma charakter obserwacyjny i nie wyjaśniło mechanizmów leżących u podstaw tych odkryć. Co więcej, nie ma znormalizowanego przepisu na sofrito, każdy robi ją według własnej receptury, a to oznacza, że naukowcy nie byli w stanie oszacować dokładnej ilości cebuli i czosnku spożywanego wraz z sosem.

Naukowcy opublikowali wyniki swoich odkryć w czasopiśmie Nutrition and Cancer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza