Trwa ładowanie...

Czkawka - skąd się bierze i jak się jej pozbyć? Kiedy czkawka wymaga leczenia?

Czkawka to napadowe, mimowolne skurcze przepony, powodujące w czasie wdechu przerwanie go poprzez zamknięcie głośni. Objawia się to ruchem klatki piersiowej i charakterystycznym odgłosem. Nie stanowi ona poważnej dolegliwości. Częstotliwość czkawki wynosi zwykle 2-60/minutę. Trwa zazwyczaj kilka minut i zwykle samoistnie ustępuje.

Zobacz film: "Jedzenie, dzięki któremu pozbędziesz się toksyn z organizmu"

spis treści

1. Przyczyny czkawki

Czkawka może być tylko zwykłą, chwilową przypadłością, ale również objawem podrażnienia przepony. Powstaje na drodze odruchowej, w wyniku podrażnienia zakończeń nerwu błędnego, przeponowego i włókien współczulnych unerwiających narządy klatki piersiowej, jamy brzusznej, a także pochodzące z ucha, nosa i gardła. Inną przyczyną może być pobudzenie ośrodka czkawki w ośrodkowym układzie nerwowym, w wyniku zaburzeń natury psychicznej lub metabolicznej.

W niektórych przypadkach czkawka może przejść w postać przewlekłą. Czkawka przewlekła utrzymuje się przez 48 godzin. Powoduje ona duży dyskomfort, znaczne zmęczenie, zaburzenie przyjmowania posiłków, utratę masy ciała, bezsenność i depresję.

Najważniejsze przyczyny czkawki przewlekłej to:

6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka
6 powodów, przez które może męczyć cię czkawka [7 zdjęć]

Czkawka najczęściej pojawia się po zbyt łapczywie zjedzonym posiłku. Zazwyczaj jest niegroźna i bywa...

zobacz galerię

Kobiety w ciąży mogą odczuwać czkawkę, która dopada jej jeszcze nienarodzone dziecko. W pierwszych 28 dniach życia może się ona pojawiać nawet kilka razy w ciągu doby. Spowodowane jest to niedojrzałym jeszcze układem nerwowym płodu. Z kolei czkawka występująca u niemowlaków podczas karmienia piersią wywołana jest podrażnieniem zakończeń nerwowych przepony, wynikającym z łykania powietrza przez niemowlaka.

2. Jak pozbyć się czkawki?

W przypadku jej wystąpienia może pomóc:

 • doraźne wypicie 1/2–1 szklanki letniej, przegotowanej wody,
 • wdychanie i wydychanie powietrza z papierowej torebki,
 • łatwostrawna, niezbyt obfita dieta z wykluczeniem pokarmów suchych,
 • napary z ziołowych mieszanek lub nalewek uspokajających,
 • farmakologiczne środki uspokajające i równocześnie rozluźniające błonę mięśniową gładką.

2.1. Kiedy czkawka wymaga leczenia?

Bezwzględnie należy udać się do lekarza, jeżeli czkawce towarzyszą:

Zobacz także:

Konsultacji medycznej wymagają także sytuacje, gdy:

 • czkawka wystąpiła po przyjęciu nowego leku,
 • czkawka u osoby dorosłej utrzymuje się dłużej niż 8 godzin, u dziecka – 3 godziny.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że częsta czkawka jest wynikiem stresu, może zapisać leki uspokajające lub rozkurczające. Gdy sytuacje stresowe zostaną wyeliminowane, a napady czkawki nie ustąpią, należy szukać przyczyny gdzie indziej. W przypadku wykluczenia wszystkich innych możliwych przyczyn uznaje się czkawkę za schorzenie samoistne, z którym trzeba nauczyć się żyć. Czasami wykonuje się zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu nerwu przeponowego. Taką operację przeprowadza się jednak bardzo rzadko.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

  Pomocni lekarze

  Szukaj innego lekarza