Trwa ładowanie...

Częściowy wrodzony brak owłosienia - przyczyny, rodzaje, leczenie

Częściowy wrodzony brak owłosienia może mieć różne przyczyny - łysienie może mieć swoje podłoże na przykład w genach i zmianach hormonalnych. Różne są także rodzaje łysienia, najbardziej powszechnym jest łysienie mężczyzn, które jest w znacznym stopniu uwarunkowane czynnikami dziedzicznymi. Łysienie u kobiet także jest zależne od tego, czy w rodzinie były przypadki utraty włosów, przy czym przypadłość ta polega na przerzedzeniu włosów.

spis treści

1. Postaci częściowego wrodzonego braku owłosienia

Częściowy wrodzony brak włosów może mieć charakter miejscowy, jak i rozległy. Postać ograniczona dotyczy zwykle skóry głowy, okolic pach lub wzgórka łonowego. Zaburzenia w owłosieniu okolic intymnych u kobiet mają często związek z innymi objawami, na przykład nieregularną menstruacją. Typową cechą częściowego wrodzonego braku owłosienia jest posiadanie rzadkich brwi i rzęs.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Inna forma częściowego wrodzonego braku włosów - wrodzony brak owłosienia plamisty - przypomina objawami łysienie plackowate. Nas skórze pojawiają się pojedyncze lub liczne bezwłose plamy. Ten rodzaj łysienia może być przekazywany z pokolenia na pokolenie i dotyczy zwykle określonych okolic skóry głowy.

Rozległa postać częściowego wrodzonego braku włosów może być u niektórych osób związana na przykład z zaburzeniami w ich rozwoju płciowym.

2. Przyczyny łysienia

3. Rodzaje łysienia

Łysienie plackowate oznacza tymczasową utratę włosów, które ostatecznie odrastają, choć czasami mają biały kolor lub inną fakturę niż pozostałe włosy. Włosy wypadają w ten sposób na skutek autoimmunizacji lub silnego pociągania za włosy, na przykład podczas czesania włosów.

Inny rodzaj braku owłosienia w niektórych miejscach jest spowodowany zmianami w cyklu rozwojowym włosa, które są rezultatem traumatycznych dla organizmu okoliczności. Jest to zwykle tymczasowa sytuacja, a włosy odrastają kiedy życie danej osoby wraca do normy.

Łysienie androgenetyczne jest blisko związane z męskimi hormonami. Jeśli ich poziom jest zbyt wysoki, włosy wypadają.

4. Leczenie częściowego wrodzonego braku owłosienia

Brak włosów w niektórych miejscach ciała bywa tylko tymczasową przypadłością. Jeśli jednak jest to łysienie wrodzone, można spróbować leczenia poprzez zastrzyki ze sterydami lub podawanie specjalnych leków. Łysienie plackowate jest nieprzewidywalne, czasem pojawia się już po odrośnięciu włosów. W niektórych przypadkach po wielu latach następuje pojawienie się nowych okręgów wyłysienia.

Wrodzony brak włosów, podobnie jak nabyty, może spędzać sen z powiek. Wówczas można walczyć ze swoim organizmem lub zaakceptować siebie mimo widocznej niedoskonałości. Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, że brak owłosienia nie określa cię jako osoby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza