Trwa ładowanie...

Czerwony język z żółtym nalotem? To może być objaw chorego serca

Lekarze z Guangzhou University of Chinese Medicine przeprowadzili badania, z których wynika, że mikroorganizmy żyjące na naszych językach mogą być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Rozwój niektórych z nich może ostrzec w porę przed chorobą serca.

Zobacz film: "Kardiowerter-defiblyrator czy stymulator serca?"

1. Czerwony język

Badania zostały przeprowadzone przez dr Tianhui Yuan na Uniwersytecie Medycznym w Kantonie. Zespół kierowany przez lekarza odkrył, że pacjenci, u których wystąpiły problemy kardiologiczne (lub mieli takie predyspozycje), mieli widoczne zmiany na językach.

"Język zdrowego pacjenta powinien być bladoróżowy i pokryty białą powłoką. Języki pacjentów z problemami kardiologicznymi są wyraźnie bardziej czerwone, natomiast ich powłoka ma żółty odcień. Im stan pacjenta jest gorszy, tym więcej bakterii można dostrzec na języku. To właśnie przez nie język wygląda tak, a nie inaczej" – mówi doktor Tianhui, która zaprezentowała wyniki badań na łamach strony European Society of Cardiology.

2. Bakterie na języku

Mikroorganizmy, które znajdują się na naszych językach, są na tyle małe, że można je dostrzec jedynie za pomocą mikroskopu. Ich namnażanie może być sygnałem ostrzegawczym, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak.

Zmiany na języku powinny nas zaniepokoić (European Society of Cardiology 2020)
Zmiany na języku powinny nas zaniepokoić (European Society of Cardiology 2020)

Podczas testów naukowcy przebadali języki wolontariuszy, u których wystąpiły problemy kardiologiczne, jak i zdrowe osoby. Badanie potwierdziło, że u osób z chorobami serca ilość bakterii na języku jest porównywalnie większa. To właśnie one nadają językowi bardziej żółty odcień.

3. Wygląd języka ostrzega o chorym sercu

Zespół dr Tianhui zastrzega, że nie wie, jakie mechanizmy w ludzkim organizmie sprawiają, że kłopoty z sercem dają objawy akurat na języku. Zdaniem Chińczyków ta kwestia wymaga dodatkowych badań. Podkreślają jednak, że podejrzewają, iż czerwony język może być powodowany przez reakcje układu immunologicznego osoby chorej.

Stany zapalne są bowiem jedną z odpowiedzi układu odpornościowego na dysfunkcję niektórych narządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza