Czego szukamy w badaniu osadu moczu?
Badanie osadu moczu należy do podstawowych badań medycznych, które pozwala wykryć chorobę jeszcze w stanie bezobjawowym. Jest to badanie niezwykle proste, nieinwazyjne, łatwe do wykonania, a jego wyniki pozwalają na zdiagnozowanie wielu poważnych chorób. Za jego pomocą możemy badać obecność nabłonków, wałeczków w moczu, poziom leukocytów, erytrocytów, składników mineralnych. Istnieje jednak kilka sytuacji, które mogą spowodować, że wynik badania osadu moczu zostanie zafałszowany.
Zobacz film: "Badanie Ph moczu"
1. Właściwości fizyczne moczu
Podczas badania moczu brane są pod uwagę jego następujące właściwości fizyczne:
- barwa,
- przejrzystość moczu,
- odczyn,
- poziom glukozy,
- obecność białka,
- biblirubina,
- urobilinogen,
- obecność ciał ketonowych.
2. Co można zdiagnozować za pomocą badania osadu moczu?
W badaniu osadu moczu brane są pod uwagę następujące elementy:
- Nabłonki
duża ilość nabłonków w moczu może sugerować zakażenie układu moczowego, jest bowiem wynikiem podrażnienia błony śluzowej układu moczowego. Jeśli badanie moczu wykryje obecność nabłonków atypowych, to może to sugerować obecność nowotworu w drogach moczowych.
- Leukocyty - krwinki białe
zbyt duża ilość leukocytów w moczu jest objawem zakażenia układu moczowego.
- Erytrocyty - krwinki czerwone
krwinkomocz w krwinkami wyługowanymi jest sygnałem kłębuszkowego zapalenia nerek. Jeśli natomiast badanie osadu moczu wykryje obecność krwinek świeżych, to będzie to znakiem chorób cewki i pęcherza moczowego.
pojawiają się w postaci kryształków lub występują jako bezpostaciowy osad. Wykrycie ich w czasie badania osadu moczu sugeruje kamicę nerkową.
- Wałeczki
w prawidłowym osadzie moczu występują wyłącznie pojedyncze wałeczki. Jeśli natomiast pojawi ich się więcej to będzie to sygnał rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek (wałeczki leukocytarne) lub kłębuszkowego zapalenia nerek (wałeczki erytrocytarne).
- Drobnoustroje
są ogólnie znakiem zakażenia układu moczowego.
3. Zafałszowanie wyniku moczu
Lekarze często zalecają, by w przypadku złych wyników, powtórzyć badanie osadu moczu. Dzieje się tak dlatego, że badanie mogło zostać źle wykonane i dlatego jego wynik mógł być nieprawidłowy. Najczęściej popełnianymi błędami podczas wykonywania badania moczu są:
- zanieczyszczenie pojemnika na mocz,
- obecność glukozy (np. słoik po miodzie), lub składników mineralnych w pojemniku (wygotowanie słoika),
- zanieczyszczenie wydzieliną z pochwy,
- nadmierne przyjmowanie witaminy C,
- przyjmowanie leków, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik badania osadu moczu.
Badanie osadu należy do badań ogólnych moczu, sprawdzonych i stosowanych w medycynie od bardzo długiego czasu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.