Trwa ładowanie...

Czego szukamy w badaniu osadu moczu?

Badanie osadu moczu należy do podstawowych badań medycznych, które pozwala wykryć chorobę jeszcze w stanie bezobjawowym. Jest to badanie niezwykle proste, nieinwazyjne, łatwe do wykonania, a jego wyniki pozwalają na zdiagnozowanie wielu poważnych chorób. Za jego pomocą możemy badać obecność nabłonków, wałeczków w moczu, poziom leukocytów, erytrocytów, składników mineralnych. Istnieje jednak kilka sytuacji, które mogą spowodować, że wynik badania osadu moczu zostanie zafałszowany.

Zobacz film: "Badanie Ph moczu"

spis treści

1. Właściwości fizyczne moczu

Podczas badania moczu brane są pod uwagę jego następujące właściwości fizyczne:

Badanie moczu na krew
Badanie moczu na krew

Krew w moczu nie powinna się pojawiać u zdrowej osoby. Jeśli już się pojawi, zazwyczaj oznacza toczącą

zobacz galerię

2. Co można zdiagnozować za pomocą badania osadu moczu?

W badaniu osadu moczu brane są pod uwagę następujące elementy:

 • Nabłonki

duża ilość nabłonków w moczu może sugerować zakażenie układu moczowego, jest bowiem wynikiem podrażnienia błony śluzowej układu moczowego. Jeśli badanie moczu wykryje obecność nabłonków atypowych, to może to sugerować obecność nowotworu w drogach moczowych.

zbyt duża ilość leukocytów w moczu jest objawem zakażenia układu moczowego.

 • Erytrocyty - krwinki czerwone

krwinkomocz w krwinkami wyługowanymi jest sygnałem kłębuszkowego zapalenia nerek. Jeśli natomiast badanie osadu moczu wykryje obecność krwinek świeżych, to będzie to znakiem chorób cewki i pęcherza moczowego.

pojawiają się w postaci kryształków lub występują jako bezpostaciowy osad. Wykrycie ich w czasie badania osadu moczu sugeruje kamicę nerkową.

 • Wałeczki

w prawidłowym osadzie moczu występują wyłącznie pojedyncze wałeczki. Jeśli natomiast pojawi ich się więcej to będzie to sygnał rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek (wałeczki leukocytarne) lub kłębuszkowego zapalenia nerek (wałeczki erytrocytarne).

 • Drobnoustroje

są ogólnie znakiem zakażenia układu moczowego.

3. Zafałszowanie wyniku moczu

Lekarze często zalecają, by w przypadku złych wyników, powtórzyć badanie osadu moczu. Dzieje się tak dlatego, że badanie mogło zostać źle wykonane i dlatego jego wynik mógł być nieprawidłowy. Najczęściej popełnianymi błędami podczas wykonywania badania moczu są:

 • zanieczyszczenie pojemnika na mocz,
 • obecność glukozy (np. słoik po miodzie), lub składników mineralnych w pojemniku (wygotowanie słoika),
 • zanieczyszczenie wydzieliną z pochwy,
 • nadmierne przyjmowanie witaminy C,
 • przyjmowanie leków, które mogą negatywnie wpłynąć na wynik badania osadu moczu.

Badanie osadu należy do badań ogólnych moczu, sprawdzonych i stosowanych w medycynie od bardzo długiego czasu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kolor moczu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza