Trwa ładowanie...

Czarna pszczoła znów w Polsce. Jest groźna? Użądlenie jest bolesne, choć niezwykle rzadkie

W Polsce istnieje 26. potwierdzonych siedlisk pszczoły czarnej. Od kilku lat owady te zamieszkiwały głównie południowo-zachodnie części kraju. Obecnie coraz częściej można je spotkać na Lubelszczyźnie. To właśnie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie trwają badania nad tajemniczym gatunkiem zadrzechni fioletowej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Pszczoły w mieście"

1. Czarna pszczoła jest groźna?

Pszczelarze uspokajają, że czarne pszczoły są łagodne i płochliwe. Nie posiadają silnego instynktu obronnego, jak ich kuzynki, pszczoły miodne, które są w stanie zaatakować, by ochronić kolonie. Wprawdzie posiadają żądła, ale używają ich w obronie własnej, gdy są "przyparte do muru". Zadrzechni nie trzeba się więc bać, choć ich użądlenie jest bolesne.

Czarna pszczoła
Czarna pszczoła (EastNews)

Zadrzechnie nie atakują uli, by zająć miejsce pszczół miodnych. Swoje gniazda tworzą w obumarłych drzewach. W przeciwieństwie do swoich pasiastych kuzynek nie tworzą kolonii z podziałem na role. Czarne pszczoły nie gromadzą nektaru, a pyłek konsumują na bieżąco.

2. Użądlenie czarnej pszczoły

Użądlenia przez pszczoły miodne potrafią być niezwykle bolesne. Patrząc na wielkość czarnej pszczoły, możemy się tylko domyślać, jaki efekt może przynieść atak z jej strony. Zapytaliśmy specjalistę, Pawła Michołapa ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek, czy użądlenia zadrzechni jest groźne dla człowieka.

- Nigdy się nie spotkałem z żadnym użądleniem przez zadrzechnie. Wprawdzie pszczoły te mają żądła, tak jak większość owadów należących do grupy żądłówek (np. osy, trzmiele), ale są to tak spokojne owady, że użądlenia są bardzo rzadkim zjawiskiem. Ich reakcją na jakąkolwiek ingerencję człowieka jest ucieczka. Trzeba by ją złapać w dłonie i mocno ścisnąć, żeby użądliła — mówi Paweł Michołap ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek.

Użądlenie jest tak samo groźne, jak innych żądłówek. Jeżeli ktoś jest silnie uczulony na jad, będzie miał reakcje alergiczne.

Co ciekawe, czarna pszczoła po użądleniu nie umiera, tak jak pszczoła miodna, która w obronie własnej zostawia w atakującym żądło.

- Zadrzechnie mają gładkie żądło. Jeśli już jakimś cudem doszłoby do użądlenia, to po prostu je wyciąga z ofiary i leci dalej. Pszczoła miodna ma żądło zakończone haczykami i chcąc je wyciągnąć, wyrywa sobie wnętrzności. To jest typowe zachowanie, by obronić całą rodzinę przed kręgowcami. Zadrzechnia natomiast jest samotnicą i nie musi tego robić — mówi Paweł Michołap.

3. Gatunek pod ochroną

Należy zaznaczyć, że czarne pszczoły są w Polsce pod ścisłą ochroną. W 2002 roku gatunek został umieszczony jako wymarły na czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Jako prawdopodobne przyczyny jego zaniku w kraju wymieniono niedostatek próchniejących starych drzew i kurczenie się terenów stepowych. Po trzech latach gatunek ten ponownie został znaleziony w Polsce w sześciu lokalizacjach. Ostatnio czarne pszczoły zadomowiły się w lubelskim Ogrodzie Botanicznym.

Badacze ze Stowarzyszenia Natura i Człowiek apelują, by zgłaszać zauważone zadrzechnie. W miarę możliwości zrobić im zdjęcie i z dokładną lokalizacją wysłać na adres stowarzyszenia. Chcą w ten sposób sporządzić mapę występowania pszczół, by móc je lepiej poznać.

Zobacz także: Jad pszczeli - zastosowanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza