Trwa ładowanie...

Czarcie żebro - charakterystyka, właściwości lecznicze, środki ostrożności

Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny to roślina ceniona za swoje właściwości lecznicze. Zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci. Roślina wykazuje także działanie przeciwzapalne, moczopędne, oczyszczające, a także przeciwgośćcowe. Stosowanie czarciego żebra przynosi ulgę w schorzeniach reumatycznych, np. dnie moczanowej czy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie?

spis treści

1. Co to jest czarcie żebro?

Czarcie żebro, czyli ostrożeń warzywny (łac. Cirsium oleraceum) jest rośliną z rodziny astrowatych. Czarcie żebro występuje głównie na terenach Azji i Europy (poza rejonem Morza Śródziemnego). W Polsce roślinę można spotkać na obszarze Warmii oraz Mazur, a także w niższych położeniach górskich. Czarcie żebro powszechnie nazywane jest również carskim zielem lub pietra zielem.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Siedliskiem carskiego ziela są zazwyczaj tereny podmokłe, np. wilgotne łąki czy zarośla, ale również łąki wapienne i torfowiska. Roślina ta niezbyt dobrze znosi z kolei gleby kwaśne, o niskiej zawartości węglanu wapnia.

Czarcie żebro jest rośliną znaną i od wieków wykorzystywaną w ziołolecznictwie. Surowcem zielarskim jest ziele ostrożnia warzywnego, czyli liście oraz łodyga.

Bylina osiąga od 40 do 150 cm wysokości. Charakteryzują ją rozgałęzione łodygi, na których wyrastają ciemnozielone, kolczasto – ząbkowane liście. Występują one na całej długości łodygi. Zarówno na łodydze, jak i liściach występuje charakterystyczny meszek. Czarcie żebro kwitnie w okresie od lipca do września.

Roślina posiada również jasnożółte lub żółtokremowe kwiaty o rurkowatym kształcie. Jej owoce posiadają szarożółtą barwę. W ziemi występuje walcowate kłącze rośliny, z którego wyrastają specyficznie wyglądające, nieliczne korzenie.

2. Właściwości lecznicze czarciego żebra

Czarcie żebro to roślina, która wykazuje szereg właściwości leczniczych. W składzie chemicznym carskiego ziela możemy znaleźć m.in. cenne flawonoidy, takie jak pektolinaryna, apigenina czy linaryna, alkaloidy, poliacetyleny, fenolokwasy, triterpeny, takie jak β-amrynya, lupeol, sterole, węglowodory, sole mineralne, lignany, których przykładem może być arktyna, a także laktony seskwiterpenowe. Ponadto, ostrożeń warzywny obfituje również w wapń, magnez, potas oraz białko.

Czarcie żebro wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne, detoksykacyjne, a także przeciwgośćcowe. Oprócz tego, usprawnia pracę układu immunologicznego i chroni organizm przed szkodliwymi bakteriami, grzybami oraz innymi patogenami.

Ostrożeń warzywny, dodawany do kąpieli leczniczych, może przynieść ulgę osobom, które borykają się z problemami dermatologicznymi czy trychologicznymi. Wskazaniem do stosowania czarciego żebra jest m.in.

 • łysienie,
 • łupież,
 • świąd skóry,
 • infekcja grzybicza,
 • infekcja bakteryjna,
 • alergia skórna,
 • rumień,
 • trądzik.

To też warto wiedzieć

Czarcie żebro to również doskonały środek leczniczy na zakażenia układu moczowego, schorzenia nerek, stany zapalne wątroby, choroby reumatyczne np. reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, dna moczanowa.

Stosowanie naparów z czarciego żebra nie tylko oczyszcza organizm z toksyn, ale również wykazuje działanie żółciopędne (zawarte w czarcim żebrze kwasy fenolowe stymulują produkcję żółci). Napar z carskiego ziela usprawnia działanie układu trawiennego, obniża poziom cukru i podnosi odporność organizmu.

Czarcie żebro to naturalny środek leczniczy na zapalenie spojówek oraz zapalenie zatok obocznych nosa.

3. Środki ostrożności

Zanim rozpoczniesz kurację z zastosowaniem czarciego żebra, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. Niektóre rośliny, mimo iż są naturalne, mogą powodować u niektórych pacjentów nieprzyjemne skutki uboczne. Ostrożeń warzywny stosowany w nadmiarze może wykazywać działanie toksyczne. W skrajnych przypadkach może powodować także stłuszczenie wątroby.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza