Trwa ładowanie...

Cytologia w Polsce

W okresie od stycznia do marca 2011 roku w Polsce przeprowadzono sondaż, w którym udział wzięło 1231 kobiet. Wynika z niego, iż jedynie 58% kobiet regularnie robi cytologię.

spis treści

1. Kto robi cytologię?

Cytologia to proste badanie ginekologiczne, umożliwiające wykrycie raka szyjki macicy. W naszym kraju każdego roku na nowotwór ten umiera 1700 kobiet. Okazuje się jednak, że 14,1% Polek nigdy w życiu nie poddało się badaniu cytologicznemu. Z kolei 27,2% pań robiło cytologię, ale nieregularnie. Aktualne badania ma zaledwie 58,7% kobiet. Dla porównania aż 80% Brytyjek i 90% Amerykanek wykonuje cytologię regularnie. Z badań wynika, iż w Polsce najrzadziej badanie to robią kobiety po 50 roku życia. Aktualne badania w tej grupie wiekowej ma tylko 45% kobiet. Wyniki nie są dobre także w grupie od 18 do 30 roku życia – tu badaniu w ciągu ostatniego roku poddało się 60% kobiet. Na badanie cytologiczne częściej chodzą kobiety z wyższym wykształceniem, mieszkające w dużych miastach – prawie 70% z nich regularnie robi to badanie. Najrzadziej decydują się na nie kobiety z wykształceniem podstawowym, zamieszkujące wsie – robi je 50% z nich.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Dlaczego Polki nie robią cytologii?

Niechęć do cytologii Polski tłumaczą brakiem rozmów o potrzebie tych badań z najbliższymi osobami, a w szczególności z matką. Ponadto nie chodzą na badania, gdyż boją się diagnozy raka. Oprócz tego 50,4% pytanych kobiet czuje niechęć do wizyt u ginekologa, 42,9% twierdzi, iż są ważniejsze sprawy niż badania, a 36,5% tłumaczy się brakiem czasu. Aby umieralność na raka szyjki macicy w Polsce zmalała, na cytologię regularnie powinno się zgłaszać 75-80% kobiet. Lekarze wskazują, iż pomógłby w tym administracyjny przymus robienia badań cytologicznych lub oferta odliczeń od podatku dla badających się kobiet. W Finlandii w latach 60-tych wprowadzono taki przymus i obecnie w kraju tym problem z cytologią nie istnieje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Normy
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza