Trwa ładowanie...

Cytologia - jak ważne jest to badanie?

Badanie cytologiczne, czyli cytologia, wykonywane jest prewencyjnie w celu wykrycia raka szyjki macicy. Nowotwór ten jest przyczyną śmierci aż 5 Polek dziennie. Wykonuje je lekarz ginekolog, pobierając specjalną szpatułką wymaz z szyjki macicy i wysyłając go do analizy. Szacuje się, że głównym sprawcą nowotworu szyjki macicy jest wirus HPV. Kiedy wykonać cytologię? Czy każda kobieta powinna się poddać takiemu badaniu?

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotworów u kobiet w Polsce. Co roku 500 000 kobiet na świecie dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Polska jest jednym z Państw, które znajduje się na szarym końcu, biorąc pod uwagę stosowanie profilaktyki przez kobiety w tym nowotworze. Mowa tu o badaniu cytologicznym - ogólnie dostępne, niedrogie i niewymagające od kobiety specjalnego przygotowania. Dlaczego, więc Polki nie walczą o swoje życie? Z przeanalizowanych badań wynika, że kobiety: nie mają dostatecznej wiedzy na temat profilaktyki i czynników ryzyka, boją się bólu w trakcie badania, diagnozy, brak im świadomości, że wczesne stadium choroby jest całkowicie wyleczalne.

Istniejący w Polsce Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zapewnia bezpłatne badanie cytologiczne co 3 lata u kobiet w wieku 25 – 59 lat. Należy jednak pamiętać o tym, że pierwsze badanie cytologiczne kobieta powinna wykonać po rozpoczęciu współżycia seksualnego, jeżeli nie wystąpiła inicjacja to między 18 a 21 rokiem życia. Na wykonywanie cytologii co 3 lata mogą pozwolić sobie tylko te Panie, które dwa ostatnie badania pobrane co rok nie odstępują od normy i osoby te nie należą do grupy ryzyka.

Kobieta przed badaniem powinna pamiętać o tym, aby: nie stosować preparatów dopochwowych na dwa – trzy dni przed badaniem, zgłosić się około 4 dni po zakończonym krwawieniu miesięcznym i 4 dni przed jego rozpoczęciem, od ostatniego badania ginekologicznego i USG powinien minąć co najmniej 1 dzień i zastosować abstynencję seksualną 24 godziny przed badaniem.

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z kanału i tarczy szyjki macicy przez położną lub lekarza ginekologa. Wymaz ten pobiera się specjalną szczoteczką zwaną cytobrush. Następnie materiał jest rozprowadzany i utrwalany na opisanym szkiełku i przesyłany do oceny cytologicznej. Po kilku dniach kobieta otrzymuje wynik opisany w systemie Bethesda. Oznacza to, że w wyniku zawarte są nie tylko informacje o ewentualnie toczącym się procesie chorobowym, ale również o tym, czy materiał został pobrany prawidłowo i zawierał niezbędne do oceny komórki.

W Polsce Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy rozpoczęto w 2007 roku.

W pierwszych latach skorzystało z niego tylko 25% populacji docelowej. Podejmując decyzję czy wybrać się na badanie, pamiętaj, że w Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a 5 z nich umiera. Ty możesz temu zapobiec w prosty sposób – systematycznie wykonuj badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne można wykonać w Premium Medical. W dniach 25-26 maja w godzinach 9:00 – 18:00 certyfikowane położne będą wykonywać cytologię za jedyne 20 zł, a dodatkowo będzie można skorzystać z darmowych badań krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu „C”.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Cytologia na podłożu płynnym
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza