Trwa ładowanie...

Cystatyna C – charakterystyka, wskazania, opis badania, normy, interpretacje wyników

Cystatyna c jest białkiem, które badane jest podczas diagnozowania chorób nerek. Cystatyna c jest filtrowana przez kłębuszki nerkowe. Badanie to jest bardzo dokładne i daje możliwości dokładnego wykrycia choroby. Czy badanie cystatyny c jest drogie? I w jaki sposób wykonuje się badanie?

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

spis treści

1. Cystatyna C – charakterystyka

Cystatyna c jest białkiem należącym do inhibitorów proteinaz cysteinowych. Cystatynę c wytwarzają te komórki, które posiadają jądro komórkowe. Cystatyna c charakteryzuje się obecnością we wszystkich płynach ustrojowych w organizmie człowieka. Filtrowana jest w kłębuszkach nerkowych, następnie jest wchłaniana, a potem degradowana w komórkach cewek proksymalnych.

Jak rozpoznać ból nerek?
Jak rozpoznać ból nerek? [6 zdjęć]

Kłuje cię w boku. Nie jesteś pewien, czy to kręgosłup, czy mięśnie. To pewnie nerki – myślisz. Przyczyn

zobacz galerię

2. Cystatyna C — wskazania

Badanie cystatyny c czasami wybierane jest zamiast badania kreatyniny, ponieważ jest od niego dokładniejsze. Badanie cystatyny c wykonywane jest przy podejrzeniu zaburzenia funkcji nerek. Wykonywane jest także u pacjentów otyłych, chorujących na marskość wątroby, z małą masą mięśniową lub niedożywionych, u których badanie kreatyniny nie będzie miało sensu. Badanie to wykonywane jest także w celu kontroli chorych osób leczonych środkami nefrotoksycznymi oraz chorych po przeszczepie nerki. Wykonanie badania cystatyny c może okazać się pomocne w wykryciu nefropatii cukrzycowej.

Badanie może nie jest jeszcze bardzo rozpowszechnione, jednak lekarz może je zlecić w przypadku podejrzenia jakiegokolwiek zaburzenia związanego z pracą nerek. W czasie leczenia chorób nerek również cystatyna c jest regularnie badana.

3. Cystatyna C — opis badania

Badanie cystatyny c jest bardzo proste i szybkie. Pacjent musi pamiętać jedynie o tym, aby na badanie udać się wcześnie rano i na czczo. Specjalista pobiera od pacjenta krew z żyły łokciowej, którą umieszcza w specjalnej probówce. Na wyniki badanie zazwyczaj czeka się jeden dzień. Koszt badania cyctatyna c jest wysoki i waha się w granicach od 50 do nawet 100 złotych, jednak jeżeli skierowanie na wykonanie badania przepisze lekarz, to badanie jest bezpłatne.

4. Cystatyna C — normy

Zawartość cystatyny c jest zależna od szybkości filtracji przez kłębuszki nerkowe. Co ciekawe stężenie cystatyny c nie jest zależne od standardowych parametrów, takich jak: wiek, waga czy płeć, ani nawet odpowiednia dieta. Norma badania powinna być inna w zależności od wieku i przedstawia się następująco:

  • dzieci do 1 r. ż. – 0,59–1,97 mg/l;

  • dzieci 1–18 r. ż. – 0,50–1,27 mg/l;

  • dorośli do 50 r. ż. – 0, 53–0,92 mg/l;

  • dorośli powyżej 50 r. ż. – 0, 58–1,02 mg/l.

5. Cystatyna C — interpretacja wyników

Podwyższona wartość cystatyny c może świadczyć o:

Musisz to wiedzieć

Niektóre badania głoszą, iż podwyższenie cystatyny c może powodować udar bądź choroby serca. Z każdym wynikiem badania należy zwrócić się do lekarza prowadzącego, który dokładnie wytłumaczy pacjentowi proces leczenia, ale przede wszystkim sam oceni wyniki przeprowadzonego badania. Może nastąpić konieczność powtórzenia badania lub wykonania badań dodatkowych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza