Trwa ładowanie...

Cyklopia (jednoocze) - przyczyny, objawy, cyklopia u zwierząt

Cyklopia (jednoocze) to rzadka wada genetyczna rozpoznawana u ludzi i zwierząt. Jej głównym objawem jest występowanie jednej gałki ocznej, zamiast dwóch i wiele innych wad rozwojowych. Cyklopia jest chorobą nieuleczalną, prowadzi do śmierci w ciągu kilku dni lub tygodni. Co warto wiedzieć o cyklopii?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Co to jest cyklopia?

Cyklopia (jednoocze, cyklocefalia, synoftalmia) to bardzo rzadka wada genetyczna, objawiająca się występowaniem jednej gałki ocznej zamiast dwóch, powstałej z połączenia dwóch oczodołów.

Dodatkowo dzieci mogą nie posiadać nosa lub mieć go w formie mocno zniekształconej, uniemożliwiającej oddychanie. Często jest on umiejscowiony nad okiem, co przypomina róg.

2. Przyczyny cyklopii

Cyklopia to zazwyczaj objaw jednokomorowego przodomózgowia, czyli holoprozencefalii. Choroba rozwija się w życiu płodowym i prowadzi do połączenia półkul mózgowych w jedno, niewykształceniem szczęki i synoftalmią.

Holoprozencefalia to rodzaj malformacji, obejmujących przodomózgowie oraz środkowe piętro twarzy. Określono 12 regionów chromosomalnych, których mutacje prowadzą do opisanych wyżej wad.

U większości przypadków jest to mutacja spontaniczna, bez powiązania z dziedziczeniem, jedynie niektóre z nich są spowodowane dziedziczeniem autosomalnie dominującym.

Holoprozencefalia może występować samodzielnie, ale częściej diagnozuje się ją jednocześnie z innymi wadami wrodzonymi. Jednoocze może być spowodowane również zespołem Patau i kilkudziesięcioma innymi wadami wrodzonymi.

Cyklopia jest rozpoznawana u jednego na dwieście ludzkich płodów, w większości przypadków ciąża kończy się samoistnym poronieniem.

Urodzenia dzieci z tą wadą są niezwykle rzadkie i zwykle skutkują ogromnym zainteresowaniem mediów. Jednoocze to choroba nieuleczalna i interwencja medyczna nie jest w stanie polepszyć stanu dziecka, noworodki umierają w ciągu kilku dni lub tygodni. Przyczyną śmierci jest uduszenie spowodowane niewykształconym układem oddechowym.

Zobacz także:

3. Objawy cyklopii

 • jedna gałka oczna,
 • oczodoły połączone w jedno,
 • oko zlokalizowane na środku czoła,
 • nieprawidłowości w budowie oka,
 • brak nosa lub jego zniekształcenie,
 • agenezja szczęki z rozszczepem środkowym,
 • niewykształcony układ oddechowy.

W przypadku zespołu Patau u noworodka diagnozuje się również zaburzenia w budowie uszu, głuchotę, wady układu sercowo-naczyniowego, choroby nerek i anomalnie kończyn.

4. Cyklopia u zwierząt

Cyklopia to wada rozpoznawana również u zwierząt, pojawia się raz na 16 tysięcy ciąż, zazwyczaj u koni, owiec i świń. U zwierząt jednoocze również prowadzi do poronienia, a narodziny zdarzają się sporadycznie i tak jak u ludzi kończą się śmiercią w ciągu kilku dni.

Urodzone zwierzęta i dzieci z cyklopią były konserwowane i umieszczane w gabinetach osobliwości oraz muzeach medycyny. Wiele z nich można oglądać po dziś dzień.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza