Trwa ładowanie...

Ćwiczenia pobudzają ruchliwość plemników

Naukowcy twierdzą, że wykonywanie co najmniej pół godziny ćwiczeń trzy razy w tygodniu może zwiększyć liczbę plemników u mężczyzn. Według czasopisma "Reproduction", mężczyźni, którzy zaczęli biegać i trzymają się nowych nawyków, mają szybsze plemniki.

To wzmocnienie jest tylko tymczasowe i zaczyna słabnąć w ciągu miesiąca, jeśli ludzie zaprzestają treningów na bieżni. Eksperci twierdzą, że ważne jest, aby zachować właściwą równowagę, ponieważ zbyt dużo ćwiczeń może zaszkodzić produkcji spermy.

Badania wykazały, że udział w sportach wyczynowych, jak jazda na rowerze, może obniżyć jakość spermy. Wśród sposobów na pobudzenie produkcji spermy należy wymienić:

 • Chłodzenie jąder - unikanie ciasnej bielizny i gorących kąpieli;
 • Unikanie chorób przenoszonych drogą płciową;
 • Rzucenie palenia;
 • Ograniczenie alkoholu;
 • Zachowanie szczupłej sylwetki;
 • Trochę ćwiczeń, ale nie za dużo!
Mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia często mają problemy z ruchliwością plemników
Mężczyźni, którzy prowadzą siedzący tryb życia często mają problemy z ruchliwością plemników (Shutterstock)

261 mężczyzn uczestniczących w niedawnym badaniu było zdrowych i nie mieli oni żadnych problemów z płodnością, które mogliby stwierdzić sami. Mieli prawidłową liczbę plemników i zdrowy wygląd nasienia i prowadzili raczej siedzący tryb życia.

Mężczyźni zostali przydzieleni do jednego z czterech programów:

 • brak ćwiczeń;
 • trzy sesje w tygodniu intensywnego treningu interwałowego (10 jednominutowych bardzo szybkich ćwiczeń z krótkimi przerwami pomiędzy każdym ćwiczeniem);
 • trzy sesje w tygodniu o umiarkowanej aktywności fizycznej (30 minut na bieżni);
 • trzy sesje w tygodniu intensywnych ćwiczeń (około godzina na bieżni).

Trening fizyczny wydawał się zwiększyć ilość spermy i jej jakość, a osoby w grupie umiarkowanych ćwiczeń miały najlepsze wyniki.

Mężczyźni we wszystkich trzech grupach treningowych schudli i zaobserwowali poprawę swoich wyników badań nasienia w porównaniu z mężczyznami, którzy wykonywali żadnych ćwiczeń w 24-tygodniowym okresie obserwacji.

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy twierdzą, że przynajmniej część korzyści może wynikać z utraty nadwagi, ponieważ wszystkie trzy grupy treningowe straciły trochę tkanki tłuszczowej.

Eksperci już wiedzą, że otyłość może obniżać płodność mężczyzny. Jedna trzecia mężczyzn w każdej badanej grupie miała nadwagę.

Nie wiadomo, czy ćwiczenia przekładają się na lepszą płodność. To jest coś, co naukowcy planują zbadać w laboratorium poprzez sprawdzenie, czy zmiany wywołane przez ćwiczenia wpływają na płodność mężczyzn.

"Nasze wyniki pokazują, że ćwiczenia mogą być prostą, tanią i skuteczną strategią dla poprawy jakości nasienia u ludzi o siedzącym trybie życia" - powiedział główny naukowiec Behzad Hajizadeh Maleki.

Jak mężczyźni mogą zwiększyć swoją płodność?
Jak mężczyźni mogą zwiększyć swoją płodność?

Dr Krzysztof Liszcz opowiada o tym, w jaki sposób mężczyzna może wpłynąć na jakość swoich plemników,

zobacz galerię

"Jednakże ważne jest, aby zaznaczyć, że powodem niepłodności u niektórych ludzi nie zawsze jest liczba plemników. Męskie problemy z niepłodnością mogą być złożone i zmiana stylu życia nie musi w łatwo ich rozwiązać".

"Mamy bardzo małą wiedzą, na temat tego, w jaki sposób aktywność fizyczna wpływa na męską płodność i jakość plemników, ale to jest pytanie najczęściej zadawane przez ludzi, którzy chcą poprawić swoje szanse na posiadanie dziecka" – powiedział Allan Pacey, wykładowca andrologii na Uniwersytecie w Sheffield i rzecznik Brytyjskiego Towarzystwa Płodności.

Powiedział, że prawdopodobnie istnieje poziom ćwiczeń, który jest optymalny dla męskiej płodności, ale zaleca się, aby mężczyźni udali się do swojego lekarza przed rozpoczęciem intensywniejszych ćwiczeń.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza