Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Ćwiczenia fizyczne mają duży wpływ na rozwój cukrzycy

Tylko jedna sesja treningu interwałowego może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy typu 2, według badań przeprowadzonych przez naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. To jest zachęcającą wiadomością dla tych, którzy rozpoczynają nowy rok z postanowieniem zmiany sylwetki.

1. Silniejsze mięśnie i naczynia krwionośne

Jonathan Little, adiunkt na wydziale Zdrowia i Ćwiczeń Fizycznych na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, mówi, że badania wykazały, że seria prostych ćwiczeń na nogi z udziałem ciężarów może poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych u osób z cukrzycą i bez cukrzycy.

"Osoby z cukrzycą typu 2 są do czterech razy bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych niż osoby bez tej przypadłości. Po zakończeniu jednego powtórzenia ćwiczeń widzieliśmy poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych, wzrost wskaźnika zdrowia serca i spadek ryzyka zawału.

Informacja ta może zostać wykorzystana w dalszych badaniach i może stanowić nowe bezpieczne i ekonomiczne narzędzie, dzięki któremu da się pomóc ludziom w radzeniu sobie ze swoją chorobą" – mówi Little

Niewiele ćwiczeń fizycznych trzeba, by naczynia krwionośne cukrzyków stały się silniejsze
Niewiele ćwiczeń fizycznych trzeba, by naczynia krwionośne cukrzyków stały się silniejsze (Shutterstock)

W badaniu, Little i jego zespół badawczy porównali działanie dwóch rodzajów treningu interwałowego - trening wytrzymałościowy (prasa na nogi, rozciąganie i wyciągi) i kardio (rower stacjonarny - ćwiczenia na czynność naczyń krwionośnych.

Oba te systemu ćwiczeń stosowano zgodnie ze schematem naprzemiennych okresów wysokiej i niskiej intensywności wysiłku, w stosunku jeden-do-jednego.

Badanych, w wieku 35 lat, przypisano do jednej z trzech grup: osoby z cukrzycą typu 2 oraz osoby bez cukrzycy. Każda grupa wykonała 20-minutowe, rutynowe ćwiczenia, które obejmowały rozgrzewkę i siedem minut intensywnego wysiłku, z jednominutową przerwą pomiędzy mniej a bardziej intensywnymi ćwiczeniami.

"U wszystkich ćwiczących stwierdziliśmy sporą poprawę funkcjonowania naczyń krwionośnych po przerwie w treningu. Jednak to było najbardziej widoczne w grupie chorych na cukrzycę typu 2" - mówi Monique Francois, student i współautor badania.

2. Pierwsza niezaraźliwa epidemia

"Wypróbowaliśmy taki trening na tej grupie, ponieważ jest stosunkowo prosty i może być podjęty nawet przez osoby, które zwykle nie ćwiczą. Badanie to pokazuje, że ćwiczenia oparte na bazie treningu interwałowego są metodą na poprawienie zdrowia układu krążenia – do tego są metodą niezwykle wydajną i skuteczną, dającą natychmiastowe efekty" – dodaje.

Cukrzyca jest przewlekłą, wyniszczającą, czasem śmiertelną chorobą, w czasie której organizm nie jest w stanie wytwarzać insuliny lub nie może prawidłowo korzystać z niej. Jest ona hormonem, który kontroluje poziom cukru we krwi.

Zobacz także

Cukrzyca jest pierwszą niezakaźną epidemią na świecie. Według statystyk, 387 milionów osób cierpi na tę chorobę, z czego 179 milionów, czyli prawie połowa, nie ma postawionej diagnozy.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca, w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych. Jedna na trzy – czyli ok. 1 milion – nie wie o tym, że cierpi na cukrzycę. Liczba chorych wciąż wzrasta – obecnie współczynnik wynosi 2,5 proc. nowych przypadków rocznie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza