Trwa ładowanie...

Cukrzyca. Zbyt mała ilość snu zwiększa ryzyko choroby

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w przypadku osób chorujących na cukrzycę. Według naukowców osoby, które regularnie śpią poniżej pięciu godzin, mają o 58 proc. wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż osoby, które śpią od siedmiu do ośmiu godzin na dobę.

Zobacz film: "Ukryta cukrzyca. Uważaj na te objawy"

spis treści

1. Zbyt mała ilość snu zwiększa ryzyko cukrzycy

Cukrzyca to przewlekła choroba wpływająca na funkcjonowanie całego organizmu. W jej przebiegu może się rozwinąć wiele groźnych powikłań prowadzących do inwalidztwa, a nawet śmierci. W Polsce cierpi na nią ponad 3 mln osób, ale liczba ta ciągle rośnie. Przewiduje się, że w 2025 roku na świecie będzie ponad 300 milionów cukrzyków. Na szczęście z cukrzycą można normalnie żyć. Konieczne jest tylko odpowiednie leczenie i zmiana stylu życia, w tym diety. Trzeba także zaakceptować chorobę i to, że będziemy zmagali się z nią do końca życia.

W październiku 2021 r. w czasopiśmie Nature and Science of Sleep opublikowano badanie, w którym przeanalizowano dane zebrane przez brytyjski Biobank. Dotyczyły one 84 404 dorosłych osób w średnim wieku (62,4 lata). Wyniki były zaskakujące. Naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie spały poniżej pięciu godzin, miały o 58 proc. wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę (w ciągu pięciu do siedmiu lat), niż osoby, które spały od siedmiu do ośmiu godzin na dobę.

"Mała ilość snu może spowodować wzrost poziomu greliny, co prowadzi do spożywania nadmiernej liczby kalorii i powstającej w wyniku tego nadwagi. Zwiększa to ryzyko cukrzycy i innych zespołów metabolicznych" - wyjaśniają autorzy badania.

2. Jak niewystarczająca ilość snu wpływa na nasze zdrowie psychiczne?

Naukowcy na podstawie przeprowadzonego badania odkryli, że ryzyko zaburzeń psychicznych wzrosło o 106 proc., a ryzyko zaburzeń nastroju wzrosło o 44 proc. u osób, które spały mniej niż pięć godzin na dobę - w porównaniu do osób, które spały od siedmiu do ośmiu godzin na dobę.

3. Krótki sen zwiększa ryzyko chorób serca

Z badania wynika, że krótki sen zwiększa także ryzyko chorób serca. Okazuje się, że osoby, które śpią mniej niż pięć godzin na dobę, są o wiele bardziej narażeni na:

  • choroby nadciśnieniowe,
  • choroby niedokrwienne serca,
  • choroby płuc,
  • choroby naczyń mózgowych,
  • choroby tętnic obwodowych.

Z kolei z badania opublikowanego w czasopiśmie "Sleep" wynika, że zaburzenia snu u 10 308 dorosłych w wieku od 35 do 55 lat były związane z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.

Wniosek jest jeden - osoby, które chcą żyć zdrowiej, powinny zadbać o zdrowy i regularny sen.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza