Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Cukrzyca u kobiet w ciąży

Ciąża to okres wyczekiwany przez wszystkie kobiety. Jednak nie zawsze przebiega on bez zakłóceń. W czasie ciąży mogą wystąpić pewne komplikacje zarówno u matki, jak i dziecka. Zatrucie ciążowe, przedwczesny poród, stan przedrzucawkowy, nawracające infekcje dróg moczowych – to tylko niektóre komplikacje, które mogą wystąpić podczas ciąży. Cukrzyca ciążowa stanowi również zagrożenie dla życia płodu.

Zobacz film: "Jaki wpływ na życie ma cukrzyca?"

spis treści

1. Powikłania cukrzycowe

Kobietom cierpiącym na cukrzycę do niedawna odradzano zajście w ciążę, gdyż kombinacja tych dwóch rzeczy była wielce niebezpieczna. Obecnie ryzyko nadal istnieje, ale dzięki rozwojowi medycyny o wiele się zmniejszyło. Zawdzięczamy to między innymi wykryciu insuliny. Jednak rzeczywisty postęp w tej dziedzinie możemy zaobserwować od lat 70. – wtedy właśnie udało się stwierdzić, że hiperglikemia jest szkodliwa dla płodu, to znaczy, że wywołuje bardzo poważne powikłania.

Kontrola cukrzycowa
Kontrola cukrzycowa

Kobieta cierpiąca na cukrzycę ciążową powinna szczególnie kontrolować poziom cukru oraz regularnie się...

zobacz galerię

Ciężarna z cukrzycą jest narażana przed wszystkim na:

 • zatrucie ciążowe,
 • przedwczesny poród,
 • stan przedrzucawkowy,
 • nawracające infekcje dróg moczowych.

Dziecku grożą głównie:

 • Śmierć z powodu poronienia – w pierwszych tygodniach życia płodowego.
 • „Nadmierne odżywienie”, które powoduje powstanie wad rozwojowych: serca, układu moczowego, układu pokarmowego lub układu nerwowego.
 • Płód szybko i wydatnie rośnie, co może być przyczyną urazów porodowych noworodków.
 • Wcześniactwo i zaburzenia oddychania.

Aby uniknąć tych powikłań, kobieta cierpiąca na cukrzycę powinna staranie zaplanować tę szczególną fazę życia. Przede wszystkim powinna zadbać o wyrównanie cukru przed zapłodnieniem. Powinno to trwać około 3-6 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę.

2. Leczenie cukrzycy ciążowej

Leczenie będzie skuteczne, jeśli przebiega stopniowo i w odpowiednim tempie, a kobieta jest świadoma procesów, jakie zachodzą w jej organizmie.

Metody medyczne pomagające utrzymać ciążę kobiecie z cukrzycą:

 • Nowe, doskonalsze insuliny.
 • Możliwości sprawnego badania i utrzymywania poziomu cukru.
 • Precyzyjne systemy dawkowania.
 • Pompy insulinowe – swoiste „protezy” trzustki.

Jednak te rozwiązania nie zawsze zapewniają spokój ducha kobiet. Szczególnie obawiają się one obniżenia poziomu glikemii. Muszą żyć według ściśle określonych zasad, mają obowiązek „liczyć” i precyzyjnie ustalać to, co jedzą, kiedy i w jakich odstępach czasu.

Obecnie trwają prace nad modyfikowaniem preparatów insuliny. Wiąże się z nimi wielkie nadzieje na zmiany szybkości wchłaniania insuliny z tkanki podskórnej do krwi. Najnowszymi preparatami są uzyskane metodą rekombinacji DNA analogi insuliny.

Kobieta w ciąży może skorzystać z insuliny analogowej tak samo jak i inni pacjenci. Analogi działają szybko i skutecznie zmniejszają wysoki poziom glukozy we krwi. Przeciwdziałają późnym powikłaniom poprzez zapewnienie ogólnie lepszego wyrównania cukrzycy. Można dzięki temu wyeliminować dodatkowe posiłki i przekąski, które mają ochronić pacjenta przed szybkim spadkiem poziomu cukru we krwi. Należy również podkreślić, że insuliny analogowe są bezpieczne dla kobiet w ciąży i jej dziecka.

Kobieta chorująca na cukrzycę musi współpracować z lekarzem. Kobiety chorujące od dzieciństwa powinny być pod opieką lekarza od samego początku i to właśnie pediatra powinien uczulić je na szczególną ostrożność w kontaktach prowadzących do prokreacji. W dalszej fazie życia rolę taką powinni przejąć diabetolog czy ginekolog.

Cukrzyca nie musi ujawniać się we wczesnych fazach życia kobiety – zdarza się, że u kobiet po 35. roku życia daje o sobie znać cukrzyca typu 2, dlatego warto przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę poddać się badaniu poziomu cukru. Badanie to jest niebolesne i łatwe, dlatego warto zadbać o zdrowie swojego przyszłego dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza