Trwa ładowanie...

Cukrzyca typu 2 przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią

To, że cukrzyca wpływa na funkcjonowanie wielu narządów w organizmie diabetyka wiadomo nie od dziś. Ostatnie badania pokazały jednak, że zaburzenia w pracy trzustki i produkcji insuliny mogą wpływać na pamięć i koncentrację chorego, czego wynikiem może być późniejsza demencja starcza. Jak to możliwe, że choroba dotykająca ponad 300 milionów osób na świecie może wpływać też na ich zdrowie psychiczne?

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Podstępny cukier

Cukrzyca typu 2 to choroba, w której organizm chorego nie wykorzystuje uwalnianej przez trzustkę insuliny do kontrolowania poziomu cukru we krwi. Ponieważ insulina to hormon, który metabolizuje w organizmie węglowodany pochodzące z żywności, gdy nie jest w pełni wykorzystywana, metabolizm węglowodanów nie przebiega prawidłowo, a poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta i spada. Szacuje się, że nawet 3 miliony Polaków zmagają się z cukrzycą, z czego 90% z cukrzycą typu 2.

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę
7 gwiazd, które chorują na cukrzycę [6 zdjęć]

Cukrzyca typu 1 to choroba, która polega na tym, że organizm nie wytwarza insuliny – hormonu, który

zobacz galerię

2. Wpływ cukru na mózg

Badanie przeprowadzone przez ekspertów ze Szkoły Medycznej na Harwardzie pokazało, że im wyższy średni poziom cukru we krwi chorego, tym większy problem z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, także tych w mózgu. Problem z przepływem odpowiedniej ilości krwi do mózgu ma kluczowy wpływ na umiejętność myślenia, zapamiętywania i koncentracji. Z kolei długoletnie zaburzenie przepływu krwi może skutkować wcześniejszym rozwojem demencji starczej.

3. Wysoki cukier? Gorsza pamięć

Jedynie regularne badanie poziomu cukru we krwi pozwoli w porę zareagować na rozwijającą się cukrzycę. Zaniedbanie wysokiego cukru we krwi może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia
Jedynie regularne badanie poziomu cukru we krwi pozwoli w porę zareagować na rozwijającą się cukrzycę. Zaniedbanie wysokiego cukru we krwi może mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia

Naukowcy przeanalizowali stan zdrowia 40 osób w średnim wieku 66 lat. Dziewiętnaście spośród nich zmagało się z cukrzycą typu 2, natomiast u 21 osób z grupy nie stwierdzono nieprawidłowości w poziomie cukru we krwi. Naukowcy dwukrotnie przeanalizowali stan zdrowia uczestników eksperymentu: na początku badania i po dwóch latach od jego rozpoczęcia. W trakcie testów poddawano ich badaniom na myślenie, pamięć i koncentrację. Przeprowadzono u nich także badania krwi oraz skany MRI monitorujące przepływ krwi w ich mózgach. Po dwóch latach okazało się, że organizmy chorych na cukrzycę typu 2 miały mniejszą zdolność do regulowania przepływu krwi w mózgu, a co za tym idzie, gorsze wyniki testów na pamięć.

I chociaż potrzebne są dodatkowe badania na większą skalę, to już teraz naukowcy uznają, że kluczowy w stanie zdrowia diabetyków jest poziom cukru we krwi. Dotyczy to nie tylko prawidłowego funkcjonowania ich organów, ale także zachowania wszystkich funkcji mózgu. Warto więc regularnie badać poziom cukru we krwi i gdy tylko jego wynik nas zaniepokoi, udać się do diabetologa, który potwierdzi lub zaprzeczy naszym podejrzeniom. Wcześniejsze wykrycie cukrzycy pozwoli zapobiec jej komplikacjom i rozwojowi innych chorób.

Źródło: dailymail.co.uk

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza