Trwa ładowanie...

Cukrzyca skraca życie prawie o 10 lat, jak donoszą nowe badania

Cukrzyca skraca życie o 10 lat, jak wynika z najnowszych wyników badań. W momencie rozpoznania cukrzycy u 50 procent chorych zdiagnozowano wzrost śmiertelności . Prawie 75 procent chorych na cukrzycę ginie z powodu powikłań naczyniowo-sercowych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Nowe badania przeprowadzone wśród ponad pół miliona Chińczyków pokazują, że cukrzyca w wieku średnim skraca życie średnio o 9 lat w porównaniu do osób bez tej choroby. Liczba ta wzrosła do dziesięciu lat dla chorych mieszkających na obszarach wiejskich.

Jeśli chorujemy na cukrzycę typu 2, znacznie wzrasta u nas ryzyko rozwinięcia udaru mózgu oraz rozwoju powikłań związanych z udarem.

Aby mieć zdrowy mózg w wieku 75 lat, trzeba zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie się i regularną aktywność fizyczną, gdy ma się lat 50. W żywieniu osób z cukrzycą konieczne jest ograniczenie spożywania węglowodanów i tłuszczy.

Według najnowszych badań, cukrzyca powoduje wzrost śmiertelności w młodszym wieku
Według najnowszych badań, cukrzyca powoduje wzrost śmiertelności w młodszym wieku

Cukrzyca w dużym stopniu zależy od wieku. Ryzyko zachorowania na cukrzycę znacznie zwiększa się wraz z wiekiem, dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2, która charakterystyczna jest dla osób starszych.

Cukrzyca typu 2 jest groźna przede wszystkim z powodu poważnych powikłań, jakie ze sobą niesie. Wśród nich jest zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, przewlekła choroba wątroby, trzustki i piersi.

Główny badacz profesor Zhengming Chen z Uniwersytetu w Oxfordzie wyjaśnia, że zmiany w stylu życia mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci u ponad czterech milionów mieszkańców samej Wielksiej Brytanii.

ZOBACZ TAKŻE

Dieta dla cukrzyków

Ponieważ częstość występowania cukrzycy u młodych osób dorosłych wzrasta, roczna liczba zgonów związanych z cukrzycą prawdopodobnie nadal będzie wzrastać, o ile nie istnieje znaczna poprawa w zakresie zapobiegania i zarządzania chorobą, jak twierdzi profesor Chen.

Nowe odkrycia pokazują, że cukrzyca zwiększa również ryzyko zgonu z powodu przewlekłej choroby nerek, przewlekłej choroby wątroby, zakażenia i raka wątroby, trzustki i piersi.

W Chinach, częstotliwość występowania cukrzycy wzrosła czterokrotnie w ciągu ostatnich dziesięcioleci z powodu coraz częściej prowadzonego siedzącego trybu życia i stosowania nieodpowiedniej diety.

Co powinien wiedzieć każdy chory na cukrzycę?
Co powinien wiedzieć każdy chory na cukrzycę?

Osoba chora na cukrzycę powinna starać się jak najwięcej wiedzieć o swojej chorobie i o funkcjonowaniu...

zobacz galerię

Większość wcześniejszych badań dotyczących tej choroby zostały opublikowane w krajach o wysokich dochodach, gdzie pacjenci są na ogół dobrze przyjmowani. Naukowcy szacują, ze osoby z rozpoznaną cukrzycą w wieku 50 lat były niemal dwukrotnie bardziej narażone na śmierć w ciągu najbliższych 25 lat (69 procent).

Odpowiada to średniej stracie około dziewięciu lat życia - osiem lat na obszarach miejskich oraz dziesięć lat na obszarach wiejskich. Ryzyko to zwiększa się, gdy czas od diagnozy zostaje wydłużony.

"Nie ma potrzeby, by wnosić niepotrzebny alarm. Ale należy pamiętać, że znaczenie aktywności fizycznej i dobrej diety jest bardzo istotne ze względu na zdrowie pacjentów. Istotne jest także, aby pacjenci słuchali zaleceń lekarza” – tłumaczy naukowiec profesor Chen.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza