Trwa ładowanie...

Cukrzyca a oczy

Cukrzyca wpływa na narząd wzroku. Początkowo mogą sie pojawiać przejściowe zaburzenia ostrości wzroku (krótkowzroczność małego stopnia) czy obniżenia zdolności akomodacji. Stopniowa ale trwała utrata ostrości wzroku nasuwa podejrzenie zmian w siatkówce (retinopatia) lub w soczewce (zaćma).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pojawienie się drobnych mętów, czarnych nitek, pajęczynek w polu widzenia może być związane z niewielkimi krwotoczkami do ciała szklistego. Nagła utrata widzenia w jednym lub obu oczach może być spowodowana krwotokiem podsiatkówkowym, do ciała szklistego, zakrzepem w naczyniach żylnych, tętniczych siatkówki lub odwarstwieniem siatkówki.

spis treści

1. Powikłania cukrzycy

Do powikłań ocznych u osób chorych na cukrzycę należą: retinopatia cukrzycowa, jaskra wtórna (uszkodzenie nerwu wzrokowego, stwierdzana w oczach chorych z zaawansowaną cukrzycą u których występują zmiany w przednim odcinku gałki ocznej, zaćma (zmętnienie soczewki oka), zaburzenia refrakcji (zaburzenie ostrości wzroku zależne od poziomu glikemii i związanego z tym przemijającego obrzęku soczewki), opadnięcie powiek, niedowłady lub porażenia nerwów okoruchowych prowadzące do zeza czy dwojenia obrazu (neuropatia cukrzycowa) oraz częstsze występowanie jęczmieni i infekcji rogówkowych.

2. Suche oko

Ponadto u około 50 proc. chorych na cukrzycę występują objawy suchego zapalenia spojówek ("zespół suchego oka"), dając bardzo uciążliwe objawy podrażnienia oczu, uczucia piasku pod powiekami, zamazywania okresowego obrazu oraz łzawienia. Te symptomy można w dużej mierze wyeliminować stosując preparaty tzw. "sztucznych łez", a zwłaszcza te pozbawione środków konserwujących np. preparaty kwasu hialuronowego.

3. Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa jest jednym z późnych powikłań cukrzycy, należącym do grupy tzw. mikroangiopatii. Są to zmiany siatkówki oka (możliwe do obserwacji w czasie badania dna oka prowadzonego przez okulistę) wynikające z zaburzeń w mikrokrążeniu siatkówki.

Retoinopatia cukrzycowa stanowi najczęstszą przyczynę wtórnej ślepoty na świecie w grupie wiekowej między 20. a 65. rokiem życia. Odzyskanie utraconego widzenia z powodu retinopatii cukrzycowej jest mało prawdopodobne, dlatego najważniejsza jest profilaktyka rozwoju tego powikłania.

Wyróżniamy trzy stadia rozwoju retinopatii cukrzycowej – stadium początkowe – zwane retinopatią nieproliferacyjną (dawniej nazywaną prostą), drugie cięższe stadium zwane przedproliferacyjną oraz najcięższe zwane retinopatią proliferacyjną.

W tym stadium utrata wzroku jest większa, a nawet może dochodzić do całkowitej ślepoty. Regularne badanie okulistyczne jest najistotniejsze, ponieważ początkowe symptomy rozwoju choroby są bezobjawowe dla chorego, a można je wykryć jedynie badaniem okulistycznym.

Badanie dna oka jest badaniem bezbolesnym i trwa jedynie około 15 minut. Jezeli rozwój retinopatii zostanie wykryty wczesnie daje to dużą szansę skutecznego leczenia z zachowniem pełniej ostrości wzroku.

Dlatego u każdego pacjenta z rozpoznaną "świeżo" cukrzycą typu 2 należy przeprowadzić dokładne badania okulistyczne ze szczególnym uwzględnieniem badania dna oka po rozszerzeniu źrenicy.

W początkowym okresie wskazana jest kontrola raz w roku, w zmianach ocznych niezaawansowanych co 6 miesiecy, natomiast w tzw. retinopatii przedproliferacyjnej i proliferacyjnej co 3-4 miesiące.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza