Trwa ładowanie...

Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca to nieuleczalna choroba, która dotyka około 5% społeczeństwa. Stale postępuje, a jej leczenie ogranicza się głównie do spowolnienia rozwoju powikłań narządowych. Powikłania cukrzycowe oddziałują na wiele aspektów ludzkiego zdrowia, pogarszając w znacznym stopniu komfort życia chorych. Cukrzyca nie pozostaje obojętna także dla sfery życia intymnego.

spis treści

1. Objawy cukrzycy

Typowe dla cukrzycy jest stopniowe rozwijanie się objawów. Początkowo u pacjentów chorych na cukrzycę dochodzi do sporadycznych niepowodzeń w kontaktach seksualnych. Jedni pacjenci uzyskują wzwód, ale nie mogą go utrzymać, inni uzyskują tylko niepełną erekcję prącia. Do całkowitej niezdolności do odbycia stosunku płciowego dochodzi przede wszystkim u tych pacjentów, u których cukrzyca ma przebieg długotrwały.

Zobacz film: "Narkotyki i seks"

Kłopoty ze wzwodem są powikłaniem często określanym jako „ciche powikłanie cukrzycy” (ang. silent complication). Lekarze tak właśnie nazywają to powikłanie, ponieważ duża część mężczyzn nie zgłasza tego problemu lekarzowi, nie wierząc w możliwość skutecznej terapii lub po prostu bagatelizując go.

2. Częstotliwość zaburzeń erekcji u cukrzyków

Cukrzyca jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka występowania zaburzeń potencji. Statystycznie chorzy z cukrzycą mają trzykrotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją w porównaniu z mężczyznami nieobciążonymi tą chorobą. U części chorych zaburzenia wzwodu są nawet pierwszym objawem tej choroby.

Na podstawie badań ankietowych, przeprowadzonych wśród chorych na cukrzycę mężczyzn, wykazano, że problem zaburzeń erekcji w ciągu 10 lat chorowania dotyczy prawie 70% chorych, czyli 2 na 3 ankietowanych. Różnicując typy cukrzycy – częściej zaburzenia wzwodu występują u chorych na cukrzycę typu 2 (72,39%), zaś trochę rzadziej u chorych na typ 1 (55,13%).

3. Przyczyna problemów ze wzwodem u cukrzyków

Erekcja - zdjęcia
Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi

zobacz galerię

U 95% pacjentów z cukrzycą przyczyną kłopotów ze wzwodem jest sama cukrzyca. Do erekcji dochodzi na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych członka i zwiększenia napływu krwi pod wpływem impulsów przewodzonych przez włókna nerwowe. Większość chorób powodujących zaburzenia erekcji wpływa albo na czynnik naczyniowy, albo na czynnik nerwowy. Z cukrzycą jest jednak nieco gorzej. Kłopoty w życiu seksualnym chorych na nią mężczyzn są wynikiem powodowanych przez nią zmian zarówno w naczyniach, jak i we włóknach nerwowych odpowiedzialnych za występowanie wzwodu.

W cukrzycy dochodzi do swoistych uszkodzeń naczyń krwionośnych, zarówno małego kalibru (mikroangiopatia), jak i średniego, i dużego (makroangiopatia). Proces ten, nieco podobny do miażdżycy , powoduje niedrożność i obliterację (zwężanie) włośniczek i naczyń krwionośnych. Zmiany te odpowiadają za powstawanie takich powikłań cukrzycy, jak nefropatia (uszkodzenie nerek), retinopatia (uszkodzenie oczu), niedokrwienie kończyn . Jeżeli zmiany typu makro- i mikroangiopatii u chorych na cukrzycę zlokalizują się w obrębie tętnic i tętniczek naczyń kapilarnych prącia, dochodzi do zaburzeń napływu krwi do prącia i tym samym do zaburzeń potencji.

Drugim mechanizmem powstawania zaburzeń erekcji w cukrzycy jest uszkodzenie układu nerwowego, czyli tzw. neuropatia cukrzycowa . Szczególne znaczenie ma tutaj tzw. neuropatia autonomiczna, kiedy nieprawidłowo funkcjonuje układ nerwowy wegetatywny, regulujący czynność narządów wewnętrznych oraz odpowiadający za mechanizm powstawania erekcji. Uszkodzone przez chorobę nerwy nie chcą przewodzić pobudzenia i przyczyniają się do zaburzenia tego mechanizmu.

4. Leczenie zaburzeń erekcji u cukrzyków

Problem zaburzeń erekcji niestety uważany jest za „wstydliwy”, co powoduje, że niewielu chorych porusza ten temat podczas rozmowy ze swoim lekarzem. Przyznanie się do kłopotów ze wzwodem jest o tyle dobre, że medycyna ma obecnie wiele do zaoferowania w leczeniu zaburzeń potencji. Dostępne dzisiaj środki są łatwe w stosowaniu, a wymagają jedynie konsultacji lekarskiej.

Choć zaburzenia wzwodu w cukrzycy w większości przypadków wynikają z nieodwracalnych zmian chorobowych, to jednak można zastosować leczenie, które pozwoli na udane życie seksualne i poprawę jakości życia.

Po pierwsze – podstawą jest prawidłowe leczenie cukrzycy, które pozwoli maksymalnie opóźnić postępowanie choroby. Także dbanie o kondycję fizyczną czy niepalenie papierosów pozytywnie wpłynie na erekcję.

Po drugie – wszystkie dostępne metody leczenia zaburzeń potencji mogą być stosowane u chorych na cukrzycę. A zatem lekarz może wykorzystać przy leczeniu chorych mężczyzn:

  • Leki doustne
  • Iniekcje do ciał jamistych
  • Aparaty próżniowe
  • Leczenie chirurgiczne (implanty)

Terapią pierwszego rzutu są inhibitory fosfodiesterazy typu 5, których skuteczność u chorych z cukrzycą sięga powyżej 50%. Dla większej skuteczności można te metody łączyć ze sobą. Pamiętać także należy, aby nie kupować żadnych leków przed ówczesną konsultacją z lekarzem lub farmaceutą, gdyż leki te nie pozostają bez wpływu na organizm mężczyzny i mogą być nieskuteczne lub nawet niebezpieczne dla zdrowia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Marcin Buczek
Następny artykuł: Czynniki ryzyka impotencji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza