Trwa ładowanie...

"Covidowy penis". Czy to kolejne powikłanie po zakażeniu SARS-CoV-2?

Badania ujawniają, że wśród powikłań po przejściu COVID-19 znajdują się również zaburzenia erekcji. Jednak jest jeszcze jeden skutek choroby, nazywany "covidowym penisem". Prowadzi do zmniejszenia rozmiarów genitaliów. Jak to możliwe?

Zobacz film: "Dr Szułdrzyński o powikłaniach po przejściu COVID"

spis treści

1. Mniejsze genitalia

Do szokującego problemu po przechorowaniu COVID-19 przyznał się pewien mężczyzna, o którym zrobiło się głośno za sprawą podcastu "How to Do It. Sex Advice with Stoya and Rick".

30-latek powiedział, że po infekcji COVID-19 w lipcu 2021 roku została mu pamiątka w postaci zaburzeń erekcji. Te jednak, za sprawą leczenia, ustąpiły, ale mężczyzna odkrył inny problem. Jego penis miał się skurczyć o... całe 4 cm.

- Zanim zachorowałem, mój penis był powyżej średniej, nie wielki, ale zdecydowanie większy niż normalnie. Teraz stracił około półtora cala i jest zdecydowanie mniejszy niż przeciętny – wyznaje anonimowy mężczyzna.

Czy to żart? Czy może nauka jest w stanie wytłumaczyć, jak wirus SARS-CoV-2 może wpływać na wielkość męskiego przyrodzenia?

2. COVID-19 a problemy z erekcją

Okazuje się, że badania nad męską erekcją w dobie pandemii prowadziło wielu naukowców. Jedną z takich analiz jest opublikowane w "Andrology" w marcu 2021 r. badanie wskazujące związek pomiędzy COVID-19 a zaburzeniami erekcji.

Zaburzenia erekcji są jednym z powikłań po przejściu COVID-19
Zaburzenia erekcji są jednym z powikłań po przejściu COVID-19 (Getty Images)

Badaniu poddano 100 mężczyzn, z czego 25 miało pozytywny test w kierunku SARS-CoV-2. W tej grupie aż 28 proc. uczestników skarżyło się na zaburzenia erekcji. Jednocześnie było to o 1/3 więcej niż w grupie mężczyzn, którzy nie zachorowali na COVID-19.

Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że "istnieją wstępne dowody w rzeczywistej populacji zaburzeń erekcji jako czynnika ryzyka rozwoju COVID-19 i prawdopodobnie występujących w wyniku COVID-19".

Z kolei badanie, którego wnioski zawarto w tekście o wiele mówiącym tytule "Epidemia zaburzeń erekcji związanych z COVID-19" ujawniło, że na zaburzenia erekcji i problemy zdrowotne mężczyzn spowodowane COVID wpływ może mieć szereg mechanizmów: "biologiczne, zdrowia psychicznego i dostępu do opieki zdrowotnej".

A jak można wytłumaczyć skurczenie narządów płciowych?

Okazuje się, że przypadek mężczyzny z podcastu nie jest odosobniony – badacze University College London odnotowali wiele podobnych incydentów.

We wspomnianym podcaście urolog Ashley G. Winter wytłumaczył, że do wzwodu dochodzi, gdy krew pompowana jest przez naczynia do prącia. Jednak SARS-CoV-2 może uszkadzać te naczynia, blokując dopływ krwi. W ten sposób dochodzi do zaburzeń erekcji, mogących objawiać się także widocznym pomniejszeniem narządów płciowych.

Urolodzy mają jednak dobre wieści dla panów: przepływ krwi w penisie mogą zwiększyć tzw. pompki do penisa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza