Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Wzrost liczby uchyleń od szczepień obowiązkowych

Co roku coraz więcej jest przypadków uchylania się rodziców od szczepień obowiązkowych dzieci. Lekarze coraz bardziej obawiają się ograniczonych ognisk epidemicznych wśród dzieci, które nie zostały poddane szczepieniu.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Obawy przed szczepionką

Wśród rodziców największe obawy wzbudzają szczepionki przeciw odrze, śwince, różyczce, błonicy, krztuścowi i gruźlicy, i to od nich najczęściej się uchylają. W niektórych środowiskach popularne jest podejrzenie, iż zawarte w szczepionkach domieszki związku rtęci mogą u dziecka wywołać autyzm. Coraz większą popularnością cieszą się ruchy antyszczepionkowe, chociaż w rzeczywistości nie istnieją żadne badania, które potwierdziłyby wpływ rtęci zawartej w szczepionkach na rozwój autyzmu, a wręcz przeciwnie – po 10 latach obserwacji zaszczepionych dzieci, w 2009 roku opublikowano wyniki badań, które zaprzeczają istnieniu takiej zależności. Mimo tego na fali mody na nieszczepienie, rodzice odwlekają profilakykę swoich dzieci, twierdząc, iż są przeziębione, a z czasem uchylają się od kolejnych wezwań.

2. Skala uchyleń od szczepień

W 2010 roku obowiązkowym szczepieniom nie poddano 1,5 tys. maluchów. To wciąż niewiele, biorąc pod uwagę, iż co roku w Polsce rodzi się 400 tys. dzieci. Warto jednak pamiętać, iż wszystkim niezaszczepionym dzieciom grożą choroby i związane z nimi niebezpieczne powikłania, przed którymi nie ochronili ich rodzice. Najbardziej niepokojący jest stopniowy wzrost liczby uchyleń od szczepień. Najgorzej sytuacja przedstawia się w Lublinie. Tam każdego roku około 50 dzieci ze względu na decyzję rodziców nie otrzymywało szczepień – do roku 2010, kiedy to na taki krok zdecydowali się rodzice aż 200 malców. Lekarze podkreślają, iż taki trend grozi wybuchem ograniczonych ognisk epidemicznych w środowiskach, gdzie dzieci nie zaszczepiono.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza