Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Coraz więcej młodych ludzi cierpi z powodu żylaków, hemoroidów, bólu kręgosłupa i kolan

Młodzi ludzie coraz częściej doświadczają przypadłości powszechnych u osób starszych, takich jak żylaki, hemoroidy, bóle pleców i stawów kolanowych.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

1. 20-letni i 30-letni starcy

Coraz młodsi ludzie muszą leczyć żylaki i inne choroby, które zwykle kojarzone są ze starością.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez międzynarodową grupę świadczącą usługi medyczne o nazwie Bupa, złe nawyki i siedzący tryb życia doprowadziły do ​​wzrostu liczby młodych osób, doświadczających dolegliwości, takich jak ból pleców i hemoroidy. Wyniki oparto o dane pochodzące z ponad 60 000 procedur medycznych, przeprowadzonych w 2015 roku.

Okazuje się, że terapie tradycyjnie oferowane starszym pokoleniom coraz częściej potrzebne są ludziom młodym, przeważnie między 25. a 45. rokiem życia. Na to niepokojące zjawisko największy wpływ ma ilość czasu spędzonego przy biurku, wielogodzinne oglądanie telewizji oraz nieustanne korzystanie ze smartfonów i tabletów.

Coraz więcej młodych osób potrzebuje pomocy masażysty
Coraz więcej młodych osób potrzebuje pomocy masażysty (Shutterstock)

Usunięcie hemoroidów i żylaków to dwa z najczęstszych zabiegów w kategorii chorób układu krążenia w grupach wiekowych 26-35 i 36-45.

"Usuwanie hemoroidów i leczenie żylaków to procedury, których ludzie w tych grupach wiekowych nie powinni przechodzić" - mówi w oświadczeniu dr Steve Iley, dyrektor medyczny Bupa.

"Jednakże, jeśli wziąć pod uwagę ilość czasu spędzanego w pozycji siedzącej na korzystaniu z telefonów komórkowych i tabletów oraz graniu na konsolach, łatwiej zrozumieć, dlaczego choroby te zdarzają się coraz częściej u osób młodych" - dodaje.

Wśród pięciu najczęstszych zabiegów wykonywanych w grupie wiekowej 36-45 znajdowały się: artroskopia kolana, czyli operacja, w czasie której do wnętrza kolana wprowadzana jest niewielka kamera, a także zastrzyki zewnątrzoponowe u podstawy kręgosłupa, stosowane w leczeniu bólu pleców.

Zobacz także

Ponadto operacje artroskopowe kolana były jednym z pięciu najczęstszych zabiegów u osób między 16. a 25. rokiem życia.

Wzrosła także liczba osób wyszukujących informacje o chorobach związanych ze stresem na stronie Bupa, co może być spowodowane długim dniem pracy, napiętym harmonogramami i nieumiejętnością odcięcia się od obowiązków służbowych.

Przeczytaj koniecznie

2. Coraz więcej osób potrzebuje pomocy kręgarza

W jaki sposób nadmierny stres prowadzi do chorób starczych u młodych ludzi?

Eksperci ostrzegają, że długotrwałe patrzenie na ekrany smartfonów i innych urządzeń doprowadziło do wzrostu liczby młodych osób, doświadczających bólu pleców i szyi.

Jak pokazały wyniki badań przeprowadzonych w zeszłym roku przez Brytyjskie Stowarzyszenie Chiropraktyczne, 45 proc. osób w grupie wiekowej 16-24 stwierdziło, że cierpi na bóle szyi lub pleców, podczas gdy problem ten występował u 28 proc. uczestników w wieku od 18 do 24 lat .

Liczba ludzi poniżej 30 roku życia, zgłaszających się do kręgarzy z problemami z plecami, regularnie rośnie. Wiele tych przypadków spowodowanych jest nieprawidłową postawą ciała podczas korzystania z urządzeń elektronicznych - pochylając się nad ekranem, przekrzywiamy kręgosłup i głowę, co może skutkować bólem pleców i szyi.

Bupa podaje, że liczba wyszukiwań dla terminów "zgaga", "zespół jelita drażliwego" i „wrzody żołądka” na stronie internetowej wzrosła aż 240 razy w latach 2014-2015.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza