Trwa ładowanie...

Co wykluczyć z diety po 50-tce, aby uniknąć zaburzeń snu?

Avatar placeholder
16.12.2019 11:55

Dieta bogata w produkty przetworzone prowadzi do problemów z bezsennością. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zaburzenia snu u kobiet po menopazie, w dalszej konsekwencji są powiązane z dolegliwościami zdrowotnymi typu depresja, choroby serca, czy cukrzyca.

1. Zaburzenia snu u kobiet dojrzałych skutkiem złej diety

Przez 4 lata (1994 – 1998) obserwowano 53 069 Amerykanek w wieku 50–79 lat. Dane z tych badań wskazały głównego winowajcę zaburzeń snu, a okazała się nim dieta bogata w produkty przetworzone, w tym tzw. rafinowane węglowodany (obfite w cukry proste). Ilość cukru w pożywieniu niewątpliwie ma wpływ na to, czy śpimy dobrze i czy stajemy wypoczęci. Swoją drogą, odnosi się to nie tylko do grupy badanych kobiet w wieku 50 lat i starszych, ale do ogółu cierpiących na problemy ze snem.

Zobacz film: "Trik na lepszy sen"

Dieta ma wpływ na zdrowy sen
Dieta ma wpływ na zdrowy sen (iStock)

Na zaburzenia snu cierpi niemal połowa Polaków (w tym 43 proc. kobiet wg. danych TNS OBOP), a eksperci wyróżniają nawet 70 różnych zaburzeń snu, w tym krótki sen, czy bezsenność. Do tej pory powszechnie uważało się, problemy ze snem powodują głównie rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją i zły humor, ale najnowsze badania dają więcej odpowiedzi na pytanie, jak tak naprawdę wpływają na nasze codzienne życie.

W opracowaniu tym czytamy, że zaburzenia snu mogą być ściśle powiązane z chorobami serca, depresją oraz cukrzycą.

2. Uwaga na produkty przetworzone

Co się dzieje w naszych organizmach, kiedy wieczorem zafundujemy sobie przekąski w postaci chipsów, słodkich herbatników, czy białego pieczywa? We krwi zaczyna rosnąć szybko poziom cukru, uwalnia się insulina, gospodarka hormonalna się uaktywnia i między innymi adrenalina i kortyzol. Skutkiem tych procesów są zakłócenia snu typu: krótki sen, bezsenność, czy sen płytki.

Kobiety po 50-tce skarżą się na problemy ze snem
Kobiety po 50-tce skarżą się na problemy ze snem (iStock)

Zdaniem badaczy, efektem niewyspania jest szereg problemów zdrowotnych. Również badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition potwierdza, że dieta bogata w produkty przetworzone prowadzi do zwiększonego ryzyka wystąpienia depresji u kobiet po menopauzie.

Naukowcy od dawna szukają przyczyn tych problemów, a najnowsze publikacje na ten temat potwierdzają, że największymi wrogami zdrowego snu są produkty przetworzone, a głównie zawarty w nich cukier i tłuszcz.

Eksperci zaznaczają, że badania zależności pomiędzy dietą, zaburzeniami snu oraz problemami zdrowotnymi - wymagają jeszcze pogłębienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Kobiety po menopauzie często cierpią na problemy ze snem
Kobiety po menopauzie często cierpią na problemy ze snem (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza