Trwa ładowanie...

Laserowa korekcja wzroku - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, przebieg

Laserowa korekcja wzroku to szansa na bezpowrotne pożegnanie się z okularami i soczewkami. Coraz więcej osób szuka więc możliwości pozbycia się wad wzroku, korzystając z rozwoju medycyny i nowoczesnych technologii. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czy jesteśmy gotowi, aby poddać się laserowej korekcji wzroku, warto dowiedzieć się, na czym ona polega, kto może z niej skorzystać i jak wygląda proces kwalifikacji i realizacji takiego zabiegu.

Zobacz film: "Laserowa korekcja wzroku"

spis treści

1. Czym jest laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku to jedna z najnowocześniejszych i bezpiecznych metod korekcji wad wzroku takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. W trakcie zabiegu za pomocą wiązki lasera modeluje się rogówkę, zmieniając moc optyczną oka. Cel laserowej korekcji wzroku to trwała korekcja wzroku.

#dziejesienazywo: Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku? (WIDEO)
#dziejesienazywo: Jakie powikłania mogą wystąpić po zabiegu laserowej korekcji wzroku? (WIDEO)

Czy zabieg korekcji wzroku jest bezpieczny? Jakie powikłania mogą wystąpić? Prowadząca Paulina Smaszcz-Kurzajewska...

zobacz galerię

Wady wzroku dotyczą ponad połowy dorosłych mieszkańców Polski. Jednocześnie wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów i po prostu trzeba o niego dbać. Wszelkie wady muszą zostać poddawane korekcji, aby nie tylko nie zaburzać codziennego życia, ale również nie ulegać pogłębianiu.

W większości przypadków wada jest całkowicie usuwana. Rekorekcje zdarzają się bardzo rzadko. Wiele osób, które nie mogą lub nie chcą nosić okularów, dzięki rozwijającej się chirurgii refrakcyjnej zyskuje szansę na lepszy komfort życia.

2. Wskazania do laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzroku to zabieg dla osób w wieku 18-55 lat, które mają dobry ogólny stan zdrowia i stabilną wadę wzroku. Kluczową kwestią w procesie kwalifikacji jest wykonanie szczegółowej diagnostyki stanu oka i przeprowadzenie wywiadu medycznego. Na podstawie uzyskanych wyników badań oraz informacji od pacjenta lekarz podejmuje decyzję o braku przeciwwskazań do wykonania zabiegu lub skierowaniu pacjenta na dodatkowe konsultacje do lekarza specjalisty.

3. Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Z zabiegu nie mogą skorzystać przede wszystkim osoby z postępującą wadą wzroku i chorobami oczu takimi jak: zaćma, jaskra, odwarstwienie siatkówki, stożek rogówki oraz zmiany w rogówce.

Przeciwwskazanie do laserowej korekcji wzroku to również nieuregulowane kwestie zdrowotne dotyczące cukrzycy, tarczycy oraz chorób kardiologicznych i onkologicznych. Zabieg nie może być także wykonany u osób ze stanem zapalnym oczu, chorobami tkanki łącznej, schorzeniami reumatycznymi i chorobami infekcyjnymi. Dodatkowo przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża i karmienie piersią.

4. Jak się przygotować do laserowej korekcji wzroku

Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu jest kwalifikacja. Lekarz przeprowadza badanie podmiotowe (wywiad) i przedmiotowe (badania diagnostyczne). Pacjent z kolei zobowiązany jest do przestrzegania kilku zaleceń.

Przed badaniem kwalifikacyjnym osoby noszące soczewki kontaktowe muszą zrezygnować na kilka tygodni z ich używania, w przypadku miękkich soczewek kontaktowych są to dwa tygodnie, soczewek torycznych – trzy tygodnie, a soczewek twardych nawet cztery tygodnie.

Minimum dwie doby przed zabiegiem nie wolno sięgać po kosmetyki do twarzy, np. kremy, tusz do rzęs. Nie można też spożywać alkoholu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Przebieg laserowej korekcji wzroku

Zabieg odbywa się przy użyciu lasera ekscimerowego lub femtosekundowego. Pacjent nie jest poddawany narkozie, nie jest więc wymagana obecność lekarza anestezjologa. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ do oka pacjenta są podawane krople znieczulające.

Chory znajduje się w pozycji leżącej, a jego głowa jest zabezpieczona przed ewentualnymi ruchami na specjalnej podkładce. Rozwórka zabezpiecza również powieki przed mruganiem. Dodatkowo lasery posiadają funkcje śledzenia ruchów gałki ocznej, tak by zabieg był bezpieczny, a wiązka lasera działała tylko na zaplanowanej wcześniej przestrzeni oka.

Zabieg trwa kilkanaście minut, a samo użycie lasera kilkanaście sekund. Po godzinie pacjent może wrócić do domu. Tak niewiele więc potrzeba czasu, by zakończyć proces wieloletniego noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek nagałkowych/kontaktowych.

W pierwszym tygodniu po laserowej korekcji wzroku należy unikać intensywnej pracy. Przez ok. dwa tygodnie nie można nakładać na twarz makijażu, a przez pierwsze dwa miesiące nie wolno kąpać się w morzu czy basenie.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku to aktualnie najbardziej skuteczne metody umożliwiające wyeliminowanie wad wzroku, z których od momentu wprowadzenia do mikrochirurgii oka lasera excimerowego skorzystały już miliony osób na całym świecie. Dzięki połączeniu wiedzy medycznej i nowoczesnej technologii wielu pacjentów ma szansę na zawsze pożegnać się z uczuciem dyskomfortu związanym z noszeniem szkieł kontaktowych i okularów oraz w pełni korzystać z aktywnego trybu życia.

6. Dlaczego laserowa korekcja wzroku nadal nie jest zbyt popularna?

W porównaniu z liczbą osób noszących okulary czy soczewki liczba pacjentów poddających się laserowej korekcji wady wzroku jest niewielka. Przeszkodą są z pewnością przeciwwskazania do wykonania zabiegu, m.in. niestabilna wada wzroku (w ciągu roku powinna utrzymywać się na tym samym poziomie), menstruacja, ciąża i okres karmienia, cukrzyca, palenie papierosów, wiek poniżej 21 lat i wiele chorób.

Minusem są również duże koszty zabiegu. Standardowa korekcja laserowa jednego oka wynosi ok. 2 tys. zł. Koszty podwajają się, bo zazwyczaj operacja wykonywana jest na dwojgu oczach. Czy warto więc poddać się zabiegowi? Tak. Trzeba tylko spełnić warunki: posiadać fundusze, zakwalifikować się do operacji i przełamać własne obawy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Laserowa korekcja wad wzroku
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza